| Cipy23 a întrebat:

Cum se numesc cei are investigheaza locul unei crime de exemplu? M-am informat dar din pacate am Intel doar ca Politia Judiciara se ocupa de cazuri mai mici gen furtul, iar de cazuri mai complexe cum ar fi omorul se ocupa Procurori. Deci pana la urma cum se numesc cei are ancheteaza crimele sau celelalte abaterii de la de la lege?
MULTUMESC ANTICIPAT DAU FUNDA 100%

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Cei care investigheaza infracţiunile se numesc "organe de urmărire penala" (procurori şi "organele de cercetare penală").

Organele de cercetare penală sunt:
a) organele de cercetare ale poliţiei judiciare;

b) organele de cercetare speciale.

Ca organe de cercetare ale poliţiei judiciare funcţionează lucrători specializaţi din Ministerul Administraţiei şi Internelor.

Pentru intracţiuni mici sunt competente organele de cercetare penală. Există însă infracţiuni mai greve sau săvârşite de anumite persoane pentru care legea spune care sunt numai de competenţa procurorului, deci numai el le poate rezolva.

| Cipy23 explică (pentru dannyel86):

Mersi, chiar m-ai ajutat happy

5 răspunsuri:
| NopeCheers a răspuns:

Incearca pe facebook -Criminal Case destul de asemanator cu ce informatii dai tu.

| alxp a răspuns:

Din cate stiu eu sunt mai multe sectii : jafuri, trafic, violuri, omucideri etc. de fiecare se ocupa sectia respectiva. cei ce ancheteaza crimele sunt criminalistii

| LocalHost7 a răspuns:

Extras din Codul de Procedură Penală a Romîniei, Art.3(4) „In exercitarea functiei de urmarire penala, procurorul si organele de cercetare
penala strang probele necesare pentru a se constata daca exista sau nu temeiuri de
trimitere in judecata"
Deasemenea Art.306, al prezentului Cod„ (1) Pentru realizarea obiectului urmaririi penale organele de cercetare
penala au obligatia ca, dupa sesizare, sa caute si sa stranga datele ori informatiile cu
privire la existenta infractiunii si identificarea persoanelor care au savarsit infractiuni,
sa ia masuri pentru limitarea consecintelor acestora, sa obtina si sa administreze
probele cu respectarea prevederilor art. 100 si 101.
(2) Organele de cercetare penala au obligatia de a efectua actele de cercetare care
nu sufera amanare, chiar daca privesc o cauza pentru care nu au competenta de a
efectua urmarirea penala.
(3) Dupa inceperea urmaririi penale, organele de cercetare penala strang si
administreaza probele, atat in favoarea, cat si in defavoarea suspectului ori
inculpatului.
(4) Organul de urmarire penala se pronunta, prin ordonanta motivata, in conditiile
art. 100 alin. (3) si (4), asupra cererilor de administrare a probelor, in limita
competentei sale.
(5) Cand organul de cercetare penala apreciaza ca este necesara administrarea
unor mijloace de proba sau folosirea unor tehnici speciale de investigare, care pot fi
autorizate ori dispuse, in faza de urmarire penala, numai de procuror..."
Sper ca te-a ajutat.

| BerhaMario a răspuns:

Anchetatori si criminalisti din cate stiu. happy