| onename a întrebat:

Adresez o intrebare oamenilor seriosi. Imi doresc dupa ce termin liceul sa devin profesoara de engleza. Se spune ca de mic iti dai seama spre ce esti indrumat, nu stiu in cate cazuri este adevarat, dar la mine este sigur. Intrebarea mea este : se poate face cariera din limbi straine? Adica profesoara de engleza, asta sa am eu sufletul linistit, meditatii, traduceri. Aveti cunostinte, rude, prieteni in acest domeniu? Cum se descurca din punct de vedere financiar? M-am gandit mult la acest aspect si m-am informat despre alte domenii [minte este,multumim Domnului!] cum ar fi : politehnica,medicina,marina militara, drept, s.a.,dar tot la prima "iubire" ajung de fiecare data, engleza. Nu-i poti ordona sufletului, corect? Astept macar un raspuns. Va pup!

4 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Celebrul citat a lui Confucius spune cam asa:'' Fa ceea ce-ti place si nu va trebui sa muncesti nicio zi in viata ta''. La inceput normal ca va fi mai greu. Daca iti iei si o diploma de traducator si in primii ani faci si traduceri va fi foarte ok. E indicat insa sa faci modulul de psihopedagogie cat mai repede si ulterior sa faci master si sa incepi si doctoratul tocmai pentru a nu ramane plafonata in invatamantul pre-universitar. Daca in 3-5 ani faci pasul catre invatamantul universitar nu vei avea probleme. E bine ca ai gasit acel ceva care te implineste profesional. E important. De fapt..asta-i tot ce conteaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bravo tie ca stii ce vrei, dar din punct financiar sa fii profesor in Romania e trist tare, mai ales daca vei profesa in invatamantul preuniversitar.

| onename explică:

Cat ma bucur cand vad oameni care ma incurajeaza! Va multumesc!

| mathew2002 a răspuns:

Daca esti convinsa ca asta vrei sa faci, atunci vei reusi si pe plan financiar. In invatamant nu se castiga, dar ai ocazi sa faci pregatiri si daca esti un profesor bun si cautat, atunci vor veni si banii.Eu sunt prof de mate in primul an si ma descurc. Good luck!