| AndreiDoMino a întrebat:

am 12 ani si ma intreb de multe ori ce vreau sa ma fac. ce cariera sa-mi aleg.eu am note foarte bune la scoala.va rog puteti sa-mi dati exemple de niste cariere?

10 răspunsuri:
| Mentaaaaa a răspuns:

Mereu m-a atras meseria de paramedic nu stiu sigur cat de mult se plateste dar imi place foarte mult si asta imi doresc sa fiu in viata numai ca fizicul nu imi permite sad sunt mai slabuta si acolo se cauta oameni cu tarie de caracter care sa nu se piarda cand vad o picatura de sange. Alta meserii frumoase sunt cele de : psiholog, jurnalis etc.winking iti doresc o cariera frumoasa dar nu uita ca cea mai frumoasa meserie este aceea care iti place tie

| adutzadragutza a răspuns:

Pai eu ma pricep la pictura si la desn, eu as vrea arhitect, sau poti ceva cu economia, sau chiar cu protejarea planetei oricum ceva cu vebituri financiare bune happy

| lovegirl15 a răspuns:

Mai ai timp sa te hotaraste in legatura cu ce meserie vrei sa practici.
Eu am 13 ani, pe 11 februarie fac 14 si as vrea sa ma fac avocat sau daca nu sa devin ceva unde nu are legatura cu matematica.Pana voi mai creste am timp sa ma gandesc si sa ma razgandesc in legatura cu meseria pe care o voi avea.
Dar daca tot vrei atat de mult sa stii niste meserii, iti pot da cateva ex:
-Avocat
-Doctor
-Arhitect
-Designer
-Profesor
-Asistent
-Psiholog
-Psihiatru
-Actor
-Medic veterinar
si mai sunt o multime.Insa tu decizi in ce domeniu vrei sa lucrezi.Depinde foarte mult de preferintele pe care le ai si de ce materii iti plac.

| cosmina05 a răspuns:

Nu iti face probleme de pe acum.cand ajungi la liceu iti schimbi parerile.mai ai de crescut si de invatat multe lucruri frumoase.

| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

Pai depinde ce materii iti plac :daca it place matematica, fizica(presupun ca faci fizica nu? scuze dar nu stiu in ce clasa esti)... poti incerca ceva la contabilitate, profesor de mate, daca iti place engleza sau alte limbi straine:traducator sau stiu si eu ceva relatii cu publicul, daca iti place desenul designer.Sunt multe meseriii si drept sa iti spun mai ai ceva timp pana sa te hotarasti. in clasa a8a este decizia mai importanta fiindca de obicei liceul pe care il faci te ajuta mai departe la facultate.Eu am vrut sa ma fac medic veterinar, apoi dansatoare...acum fizioterapeut, dar daca mai stau sa ma gandesc cred ca imi voi schimba parerea.Depinde de tine ce vrei sa te faci si daca ai incredere in puterile proprii poti fi orice iti place

| mada00madalyna a răspuns:

Si eu am tot 12 ani si iti doresc muti ani inainte.Eu imi doresc ica de la 3-4 ani sa fiu doctora veterinara s-au in caz ca nu pot profesoara de biologie.Si in legatura cu intrebarea ta...notele nu prea conteaza decat pentru admiterea la liceu. Poti sa fi informatician daca iti place informatica, doctor daca iti place biologia, electrician.Nu prea conteaza parerea noastra ci doar a ta.Doar tu poti sa vezi care meserie ti sepotriveste cel mai bine.Imagineazati ca ai terminat facultatea si ai ajuns doctor...asa o sa vezi daca te atrage cu adevarat aceasta meserie.Succes

| ddanaraluca a răspuns:

Buna, Andxrei2happy
In primul rand te felicti pentru notele bune, hmmm iti zic eu ca depinde de ceea ce iti doresti tu, de ce esti pasionat
Si oricum mai ai timp sa te gandesti oricum ai putea sa fi:Avocat, Politist, Judecator, Psiholog, Psihiatru, Doctor
mm, multelaughing
P. S Si eu am 12 ani si as vrea sa ma fac avocata sau psihiatru:devil)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cariere? de piatra?

| ChristineW a răspuns:

Pai... pentru inceput eu am 13 ani. Si eu m-am gandit la urmatoarele :
- Avocat
- Meneger Hotelier
- Pshiholog
- Ginecolog ( rolling on the floor m-au inspirat colegi )

| girlgirl a răspuns:

In ce clasa esti?