Întrebare recomandată | robinho17 a întrebat:

happy
Am 14 ani (merg pe 15) si sunt in clasa a 8. Sunt din mediul rural, undeva pe langa Botosani.
As vrea sa devin politist, si as vrea sa stiu daca:
1. Pentru a fi politist este neaparata nevoie sa urmez : Liceul Militar? (Campulung Moldovenesc).
2.Pot deveni politist daca urmez un alt liceu, iar mai tarziu sa urmez o facultate?
Multumesc frumos. O seara placuta!

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Nu e obligatoriu sa faci Liceul militar, poti face orice liceu.
Iei Bac-ul si mergi si dai admitere la Academia de Politie din Bucuresti, la Facultatea de Politie ( mai are Pompieri si Arhivistica ) pe OSP ( Ordine si siguranta publica - 3 ani ) sau Drept ( 4 ani, iesi jurist si ofiter in cercetari penale, adica rutiera, crima organizata, investigatii criminale etc, insa nu iti alegi tu specializarea cum e la OSP ) sau la Scoala de agenti de la Campina sau Cluj ( faci 2 ani si iesi subofiter ).
Trebuie sa ai o conditie fizica foarte buna ( se da o proba fizica destul de riguroasa ), sa nu ai tatuaje sau semne pe corp care sa nu le acopere uniforma ( de exemplu pe gat ) si sa fii apt.
Se mai da proba pshiologica, proba la romana, istorie si engleza.
Pentru alte lamuriri, astept mesaj big grin. Si eu imi doresc sa devin politist love struck.
Bafta!

| robinho17 explică (pentru Sadop):

Deci cred ca is perfect pentru meseria asta. Ma descurc foarte bine la romana si istorie iar la engleza sunt primul din clasa happy
Mersi mult pentru raspuns, tie si celorlanti happy

| Sadop a răspuns (pentru robinho17):

Pe langa cunostintele in aceste 3 materii trebuie sa ai si chestia aia ce te face potrivit pentru meserie, cu care te nasti.
Romana, istoria pot fi invatate. insa daca nu esti potrivit, nu faci fata.
Insa din cate vad iti doresti cu adevarat. Bafta!

5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

1. Nu
2. Da.

| petre059 a răspuns:

Pe langa ce ti-a spus TPUanonim.mai trebuie sa ai o conditie fizica foarte buna, proba sportiva e eliminatorie!

| TPUanonim a răspuns:

La primul punct, daca trebuie sa faci liceul acolo...nu este neaparat.Iar la 2 da poti urma alt liceu si mai tarziu o facultate.
Ps:Ca sa devii politist trebuie sa stii...trebuie sa visezi istoria si romana fiindca accestea sunt cele mai importante.