| crazy14 a întrebat:

Ce parerea aveti despre liceul militar? Este chiar atat de greu pe cat pare si se spune? Sunt in clasa a8a si as vrea sa dau la Liceul militar Stefan cel Mare din Campulung Moldovenesc, insa matematica ma omoara.Astept pareri mai ales de la cei care au trecut prin acest liceu sau au rude etc.Multumesc!

6 răspunsuri:
| KaRa23S a răspuns:

Si eu vreau sa ma duc acolo. Ma voi inscrie si imi voi incerca norocul. Eu stau destul de bine cu matematica, insa deloc cu sportul. Incerc sa ma mai antrenez. Insa la fete e bataie pe locuri, sunt doar 20 de locuri si atatea judete cu fete care se duc acolo. Ultima medie anul trecut a fost 9.49. Eu zic ca e greu, dar se merita, daca iti place iti sugerez sa incerci ca sa nu ramai cu parerea de rau ca puteai sa intri si nu te-ai dus.

| MoNoPo a răspuns:

Tu nevasta tulaughing)).imi place ca te informezi big grin.Du-te unde iti place si nu te du la un liceu care doar sa iesi in evidenta. tine minte. Unde iti place.Bafta NEVASTAlaughing))))

| crazy14 explică (pentru MoNoPo):

Eu nu ma duc ca sa ies in evidenta, eu imi doresc sa ajung acolo.Si multumesc BARBATE!

| crazy14 explică:

Un lucru important pe care nu l-am mentionat, sunt fata.happy

| captainwilmhosenfeld a răspuns:

Un raspuns dat cam tarziu dar nu strica. Pana la urma ai dat la liceul militar? Eu cel putin am dat dar am picat cu cateva sutimi. La inceput am avut o parere negativa si asta datorita/multumita ratatilor de pe internet si forumistilor care nu am absolut nici o legatura care isi dau cu parerea de pe vremea cand erau bunicii lor si armata se facea ca la rusi. Pot afirma in cunostiinta de cauza avand prieteni dar care nu spun vrute si nevrute ca liceul militar e pentru mine cel mai bun liceu la care as fii putut accede. Conditiile din LM s-au schimbat semnificativ. Am fost acolo cand am dat probele am vazut camerele si conditiile de trai. Nu este cum zic altii: dus comun cte 20, mancare ieftina. Daca era cum spuneau ei nu erau la admitere cate 700 de copii pe 120 de locuri. Am dat de 2 ori a doua oara am dat asa de forma. Eram deja anul I la liceu. Legat de asta au dat din promotii anterioare 20 de copii care au intrat toti. Concurenta in primul an cat si al doilea a fost 700 de copii respectiv 900. Astia sunt adunati copii care au dat propriu zis probele dar au cazut intre timp la probele scrise au ramas undeva la 500 respectiv 600. Era concurenta foarte mare. Daca traiuls i conditiile erau rele nu se mai ducea nimeni. Dar rata la Bac este 100% asa ca dupa parerile astora care au raspuns mai bine stai in pat si faceti si voi 40% rata la BAc si somaj la greu. Si in a 12 va bateti capul sa luati bac-ul. Cei mai buni olimpici la majoritatea olimpiadelor la etapele nationale sunt elevi de la liceele militare. Mai sunt si copii genii din licee civile dar, decat dintr-o clasa de 30 de elevi in care 10 sunt destepti si ceilalti 20 bata. Hai sa iti dau un exemplu am fost repartizat intr-un liceu stii de cat? 7.62 ce sa zic un sfert bunii restul leguma. Am invatat m-am transferat intr-unul de 9.50 stii care e faza jumate buni jumate leguma. ..Nu ma formeaza pentru viata cu nimic, toti invata pentru note, profii nu isi dau interesul. Acum am inteles eu complexitatea liceului militar cand in a 8 nu mi-am dat interesul ca asa ziceau unii. Asa ca cine mai vrea sa dea le spun invatati cat puteti de bine sa luati probele. Daca as da timpul inapoi mi-am da doua perechi de palme as invata pentru admitere pana la epuizare. Un text lung dar cu argumente temeinice.

| Milea_Octavian_1994 a răspuns:

Eu sunt baiat tot nla militar vreau sa dau
acolo se pune acent pe pregatirea fizica
trebuie sa te descurci si la celelate materii