| CminHonaS a întrebat:

Am 14 ani, sunt clasa a 8-a, in Bucuresti. Pana acum nu stiam nimic despre liceul militar, dar de curand am auzit niste lucruri, m-am informat si acum chiar ma gandesc sa ma duc la Cuza, Constanta si am foarte multe intrebari, cum ar fi:
Cat de stricti sunt?
Cat de mult seamana cu un liceu normal si cat de mare a fost schimbarea dintre o scoala si acest liceu? (sau altele militare)
Cat de grea este si in ce consta pregatirea militara?
Care a fost ultima medie de intrare, cand ati intrat sau candva cand stiti voi?
Ai trenul gratis?
Ai meditatii gratis? (Asa am inteles)
Cazarea este la un camin, in incinta liceului?
Cum e mancarea?
Cum e cazarea?
(Nu ma astept la lux, doar ca imi e frica sa nu fie ca la inchisoare)
Cum este sa nu fii acasa, langa parinti, pe durata liceului?
Si daca ati putea sa vorbiti despre daca ar fi o idee buna din punctul vostru de vedere sau nu.
Stiu ca e mult, dar cat mai detaliat, va rog, chiar m-ati ajuta mult si va rog sa vorbiti din experienta, nu din presupuneri sau mai stiu eu ce. (Pana la sfarsitul lui mai astept raspunsuri)

Multumesc muuuuult

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt foarte stricti, ca-i doar o scoala militara, unde asta se face: militarie!
Este total diferit de liceul normal, aici fiind internat la caminul liceului, facand instructie zilnic, pe langa ore.
Dormitul este in camere foarte mari, baile sunt comune, macarea este la cantina.
Cazarea este in incinta liceului si nu se permite iesirea afara din liceu, decat in weekend cateva ore si numai cu bilet de voie, la fel ca si vizitele personale, doar in weekend, intre anumite ore.
Nu este inchisoare dar nu ai nici un fel de libertati sau intimitate.
Daca vrei militarie, asta este militarie: mananci, dormi si executi ceea ce ti se ordona, fara sa cracnesti.
Mediile de intrare sunt in general peste 9, pana se coupa toate locurile disponibile.
Inainte de admiterea la liceu se dau teste sportive eliminatorii si se fac analize medicale obligatorii.
Intereseaza-te din timp, ca sa te poti pregatii.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Cat de stricti sunt? -> Foarte

Cat de mult seamana cu un liceu normal si cat de mare a fost schimbarea dintre o scoala si acest liceu? (sau altele militare)
-> Fără chestii esențiale

Cat de grea este si in ce consta pregatirea militara? -> Supraviețuiești

Care a fost ultima medie de intrare, cand ati intrat sau candva cand stiti voi? -> vezi aici
www.colmil-mv.ro/subiecte/admitere%20final%202018.pdf

Ai trenul gratis? -> da

Ai meditatii gratis? (Asa am inteles) -> da

Cazarea este la un camin, in incinta liceului? -> da

Cum e mancarea? -> ok

Cum e cazarea? -> ok

(Nu ma astept la lux, doar ca imi e frica sa nu fie ca la inchisoare)

Cum este sa nu fii acasa, langa parinti, pe durata liceului? -> nașpa