| Quazar a întrebat:

Salut, am 23 de ani, vreau sa fac niste cursuri, inca nu stiu ce imi place, dar sunt deschis sa incerc lucruri noi, asa afland asta pe parcurs, dar as vrea sa fac niste cursuri de unde as putea scoate apoi intr-un loc de munca un salariu ok, vreau sa strang bani ca apoi sa investesc in niste planuri, dar as dori sa stiu voi in ce domenii lucrati sau recomandati pentru un salariu bun in Europa sau chiar si in Romania, in afara de sofer. Am 12 clase dar fara bac luat ^_^

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei o pozitie buna si vrei sa faci o postliceala de profesii, poti sa o incepi cand doresti, dureaza 3 ani si te inscriu fara BAC luat, cu conditia ca la sfaritul cursului sa ai deja BAC-ul luat.
Pune mana si ia-ti BAC-ul, ca este cerinta minima, la toate locurile de munca decente!

| Freya1 a răspuns:

Poti sa faci cursuri de bucătar, mecanic, maseor, frizer. Poti sa faci postliceala.

| alina2k18 a răspuns:

Macaragiu, platit cu multe mii de euro [ in functie de grupa] in afara si minim 1000euro in tara.

| Ineys a răspuns:

Pai mai intai baga niste cursuri de romana/matematica sau la ce mai trebuie sa dai BAC-ul si ia-l. Dupa te mai gandesti.

| Quazar explică (pentru Ineys):

Nu mi trebuie bacul pentru ce vreau eu sa fac, sunt destule locuri de munca platite cu cate 2k 3k euro, vreau ceva de cativa ani si apoi sa ma duc pe drumul pe care il am in cap ^_^

| Ineys a răspuns (pentru Quazar):

Intr-adevar, pe tir te plateste destul de bine, dar daca tu nu vrei...
Fara BAC nu prea faci nimic, asta e adevarul. 2-3k? Eu am facultate si nu visez la banii aia decat dupa vreo 5 ani in domeniu poate si tu speri ca-i iei si fara BAC? Nu vreau sa fiu rautacios, dar nu e chiar asa simplu.

| Quazar explică (pentru Ineys):

Stiu asta, stiu oameni fara bac, gen sudori, de ex am pe cineva, sudor f bun, norvegia, 6k euro, fara bac, doar profesionala

| HaiCaDa a răspuns:

Inspector NDt se plătește bine faza e ca ele costa sa le faci