| Anonimualadinparc a întrebat:

Salut,am 16 ani si vreau ca la 18-19 ani sa plec din tara.
Sunt foarte decis si imi doresc asta de foarte mult timp.
Vreau sa imi gasesc un job stabil in Anglia, sa imi strang niste bani ca dupa sa imi cumpar o locuinta acolo.
Nu stiu ce job sa aleg, eu m-am gandit sa fiu sudor pana la 23 de ani ca dupa sa incerc sa fiu sofer pe camion sa imi strang banii de locuinta.
Sau sa imi strang banii de camion pentru a face mai multi bani, ma gandesc ca pot face mai repede banii de casa.
Gresesc undeva?
Ce preturi are o casa acolo, apartament.
Cat este platit un loc de munca niste exemple.
Chiar vreau sa ajung acolo, in Romania nu pot avea niciun viitor.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un camion costa cat o casa maricica, vila.
Daca est sudor bun, poti castiga pretul unei locuinte in cativa ani, fara sa iei imprumut bancar, dar trebuie sa stii foarte bine meseria (ceea ce ma indoiesc ca ar fi cazul la tine, la varsta ta).
Un sudor bun cu experienta de 10-20 ani poate castiga si peste 5000 lire lunar, in mana, daca stie sa faca si sudori speciale.

| Anonimualadinparc explică (pentru Bula):

Pot învața de la tata dar nu are timp sa îmi arate ca este mereu plecat, acum este în Africa de Sud ca sudor și ia 4000 euro pe luna

| Bula a răspuns (pentru Anonimualadinparc):

De ce nu mergi ucenic cu el?
Ai putea invata pe viu, din mers.

Multi ingineri nu castiga atat, ai putea lua si tu macar jumatate dupa 1-2 ani de practica.

| Violleta2022 a răspuns:

Avand acum doar 16 ani, este posibil ca in 2 ani sa intre Brexitul in actiune si sa nu mai fie voie sa mergi la munca in Anglia, decat daca ai calificari serioase si contracte deja semnate cu ei.
Deci, sansele tale sa pleci peste 2 ani in Anglia, sunt minime.
mai cauta variante, ca Anglia nu prea mai este.
Bineinteles ca si in Romania poti aia un viitor, daca ai grija sa inveti foarte bine, sa faci o facultate si sa iesi cineva de acolo, urmand sa-ti iei un job bun si bine platit.
Cu munca serioasa se razbeste oriunde in lume!

| Cosmin86 a răspuns:

De ce te gandesti doar la job-uri de 2 lei? Job-uri gen inginer, medic, avocat nu-ti surad?

| xerxes1 a răspuns:

Tu invata sa sudezi ca de lucru se gaseste.
Pe camion nu faci bani.

| Ivy86 a răspuns:

In primul rand eu zic ca meseriela de sudor (cu certificatul de pregătire) e mai bănoase și mai ok decât șofer de camion.
Știu ca de exemplu la noi in Timișoara se cautau sudori și pe salarii destul de bune (3000-4000 lei), deci dincolo sigur e un salariu mai ok.
De ce nu șofer de camion? În primul rand pentru ca trebuie să aștepți pana la 21 de ani parca sa poți da de categoria C + atestate, și nu e ușor.
Salariul in România pentru international incepe de la 2000 euro și poate ajunge pana la 2400 euro (dar depinde de cerințele firmei). Dincolo nu știu cat e, dar gândește-te ca acolo va trebui să plătești și chirie + alte cheltuieli (ca doar nu o sa locuiești in mașina tot anul). Nu e o viață ușoară, și nu e pentru oricine.
In Anglia, mai ales zona Londra, e cea mai scumpa chirie. Dar, dacă lucrezi cu acte în regula acolo +intemeiezi o familie, statul te sprijină mult. Iti ofera chiar sprijin pentru achiziționarea unei locuințe ( trebuie sa îndeplinește anumite condiții, dar ca familie cu copii născuți acolo ai sanse).
Esti tânăr inca, deci practica ce îți place și la ce te pricepi mai bine. Și fi bun la ceea ce faci! Sunt multe meserii bănoase, dar trebuie sa muncești mult.
Cine știe poate vei găsi ceva și la noi in țară, dar in alta zona, mai dezvoltata. Nu renunță și fi ambițios!

| Anonimualadinparc explică (pentru Ivy86):

Mulțumesc, nu știu ce zona e mai scumpa sau ieftina.
Tata lucrează în Africa de Sud ca sudor și se plătește foarte bine 4000 euro și cred ca ar fi bine sa urmez exemplu

| Ivy86 a răspuns:

Un camion costa 75.000 euro, dar dacă te incadrezi la un leasing poți da un avans de 20.000 euro si rate in 3-5ani (maxim 5!).
Pe lângă asta iti trebuie cel puțin 10000 euro bani de rulaj (combustibil, cheltuieli) + un contract foarte bun cu companii serioase care platesc la timp. Eu lucrez in domeniul asta, și fara experiența nu iti recomand pentru ca vei lucra in pierdere.
Nici soferii vechi (cu experienta și ceva banuti adunați) nu prea reusesc...pentru ca competiția e mare, banii puțini, amenzile mari.
Termina scoala si fa-te sudor (macar are cine sa iti dea un sfat in domeniul asta, tatal tau).
Sigur găsești si la noi cursuri sau locuri de munca cu calificare.