| SLS92 a întrebat:

Am fost la un interviu pentru un job la o fabrica de mase plastice si am aflat ca programul este pe doua schimburi a cate 12 ore (lucru ilegal din cate stiu eu ), pe langa asta mi s-a spus ca voi avea contract doar pe o luna de zile in perioada de proba, iar vizita medicala o voi face dupa ce se termina luna (lucru iar dubios d.p. de vedere. Intrebarea mea e urmatoarea, voua nu vi se pare cam suspecta treaba, sincer nu stiu ce sa fac, voi ce ma sfatuiti, imi e teama ca ma voi rupe de munca 12 ore degeaba sad

17 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

E na, cum adica contract pe o luna? Eu stiam ca se face pe minm 3, si ai grija la alea 12 ore ca nu mi se par normale. Dupa 12 ore de munca, trebuie sa ai 24 de ore garantat liber sa te refaci.

| Catrice a răspuns:

Asta e programul de fabrica, la multe am văzut același program. Vizită medicală o faci daca e sa fie contract definitiv. Primești bani doar pe luna lucrată. Simplu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Vezi ca este aceiasi smecherie ca la ce am scris despre contractul de 3 luni.
Contractul se poate incheia pe perioada determinata (o luna in cazul tau) doar in anumite conditii. E posibil ca doar atat sa aiba nevoie de tine.
Perioada de proba pentru un contract de maxim trei luni este doar de 5 zile.
Perioada de proba intra in durata contractului. In perioada de proba, anajatorul poate sa decida oricand intreruperea contractului.
Vizita medicala trebuie facuta inainte de inceperea muncii. Dar si aici este o smecherie. Costul vizitei medicale trebuie sa fie suportat de firma. Daca trece contractul de o luna poate sa nu-ti mai incheie alt contract, deci nu mai este nevoie de vizita medicala. Nu este permis sa fii angajat fara vizita medicala. E posibil ca acel contract de o luna sa fie doar de forma.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Conform Codului muncii, primirea la munca a unei persoane fara incheierea contractului individual de munca in forma scrisa, cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii se considera munca nedeclarata si se pedepseste cu amenda de 10000-20000 de lei.
De asemenea Angajatorul trebuie ca, anterior începerii activității, să înmâneze salariatului un exemplar din contractul individual de muncă.

| SLS92 explică (pentru CodrutElian1990):

Si asta se face în mod normal cu vizita medicală la pachet, pe unde am fost asa era procedura... si tot în fabrici am lucrat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt nu-i chiar asa.Tu din punct de vedere legal nu ai voie sa depasesti 40 de ore pe saptamana sau 48 cu tot cu ore suplimentate.
Intereseaza-te daca fabrica are program 12/24, lucrezi 12 ore urmate de o zi si o noapte liber
Vizata medicala se face dupa semnarea contractului pe nedeterminat.
Atata timp cat se lucreaza cu forme legale nu.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Ii vorba de o fabrica, iti dai seama ca vei fi platit prost si muncit ca sclavii. In cel mai bun caz iei 200-400lei in plus fata de minimul pe economie, totusi e posibil nici pe aia sa nu tii plateasca cum trebuie( cam asa-i cu fabricile astea pe la noi). Pe langa ca vei fi platit prost mai si stai in stres constant si te vor grabi aia sa iti faci norma( care de multe ori ii foarte absurda, idiotii vor atat calitate cat si viteza...). Alegerea ta

| SLS92 explică:

Nu frate ma trezesc la 7 dimineata si ies la 19 seara in fiecare zi, sambata si duminica libere, dupa care urmez schimbul doi de noapte, realmente nu stiu ce sa fac... cum sa faci contract pe o luna nu am mai auzit nici eu ASTA VA ZIC

| SLS92 explică:

La locurile de munca unde am fost, am semnat pe trei luni si de fiecare data am facut vizita medicala inainte sa incep munca, de asta mi se pare cam dubios, p l m NU STIU CE SA FAC

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru SLS92):

Ai semnat pe 3 luni, deoarece ai fost angajat pe aceasta perioada. Este smecheria patronilor ca sa te poata da afara, fara sa te demita, deoarece in cazul demiterii sunt conditii care se cer indeplinite si acte de intocmit. Dar asa, la 3 luni te da afara, deoarece s-a teminat contractul, fara nici o obligatie din partea lui.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu e neaparat smecherie. Legislatia de la noi e de asa natura ca daca angajezi o pramatie pe termen nedeterminat e mai usor sa il omori si sa il faci sa dispara decat sa il dai afara conform legii...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate, dar si ce am spus eu este adevarat.

| SLS92 explică (pentru CodrutElian1990):

Nu am inteles mare lucru, deci e teapa sau nu? vreau sa subliniez de asemenea ca conditiile de lucru sunt destul de suspecte si faptul ca voi lucra 12 ore e acelasi chestie cu as dormi in sectie SERIOS, nu stiu ce *** sa fac EFECTIV

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru SLS92):

Nu e teapa, este munca fortata. Nu poate sa te oblige sa muncesti mai mult de maxim 10 ore pe zi, cu normare la 10 ore, nu la 8 ore. Aici intervine si protectia muncii., deoarece oboseala poate sa duca la accidente.
Cat priveste contractul pe o luna, poate are nevoie de un muncitor pentru aceasta perioada. Daca salarizarea este buna poti sa muncesti si o luna, dar sa fii platit ca pentru o luna si jumatate.
Dar sa fie incheiat contract de munca in care sa fie inscrise toate conditiile. Fara contract s-ar putea sa nici nu te plateasca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dar nu e neaparat smecherie. Daca vreau sa fac o smecherie, tocmesc pe cineva la negru. Sau il pun sa isi faca firma si facem contract de prestari servicii care poate inceta unilateral in secunda in care mie - sau lui - nu ne convine ceva. Nu stiu de unde pana unde toti au impresia ca patronii astia se scalda in bani, cand majoritatea firmelor mici si mijlocii abia se misca de pe o luna pe alta. Nu includem aici jegosii care spala bani prin firmele alea sau aia cu combinatii la nivel politic. Discut de firme normale, cu preturi normale, care se adreseaza omului de rind - o frizerie cinstita, un prestator de servicii legate de centrale pe gaz/instalatii, treburi de-astea.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca ai dreptate, ca in Romania, daca muncesti cinstit dai faliment.

| SLS92 explică:

E cam inuman in p l m 12 ore, cand sa mai iesi la o bere dupa program sau sa te apuci sa gatesti ceva, o ora imi ia transportul catre apartament ce pana mea sa faci in 3 ore ca sa te trezesti la 6 dimineata