| vasile09 a întrebat:

Buna,

Puteti sa ma ajutati cu niste informatii va rog mult?
As vrea sa va intreb care sunt atributiile unui inginer tehnolog, postul este la o fabrica de mase plastice, am aplicat fara sa-mi fac mari sperante insa am fost sunat pentru acest post, dar eu am studii superioare economice nu tehnice, in conditiile pentru post specifica doar studii superioare, nu cerea in mod expres studii tehnice... oricum imi dau seama ca trebuie sa am habar de domeniu insa eu nu stiu si nu am experienta in mase plastice, eu am ceva experienta in domeniul economic, aprovizionare si industrial dar nu legat de mase plastice, dar cu toate acestea am fost sunat, nu stiu ce sa zic, are rost sa merg la interviu in conditiile acestea?
Si daca stiti sa-mi spuneti si cam care ar fi atributiile unei astfel de pozitii, stiu ca probabil difera in functie de fabrica si de domeniu de activitate dar orice informatie e binevenita

Am postat la categoria tehnologie in speranta ca poate sunt specialisti in acest domeniu tehnic activi pe site si care ma poate ajuta cu o informatie.
Va multumesc mult.

1 răspuns:
| JohnSimon1983 a răspuns:

Atributiile unui inginer tehnolog ar fi cam acestea: organizarea productiei sectiei sau a departamentului din compania respectiva, (adica coordonarea acestuia) in acest caz a maselor plastice, instruirea personalului in vederea insusirii tehniciilor de lucru, inctomirea de licente, norme, autorizatii daca e cazul, rapoarte de fabricatie (adica de productie) si incadrarea in normele de consum a materiei prime care cred ca sunt masele plastice, calcularea preturilor de cost a materiei prime sau a materialelor necesare pentru productie (adica partea tehnologica), stabilirea fluxului tehnologic, adica parametrii de productie, cam atat din ce stiu eu.