| vasile09 a întrebat:

Buna,
Puteti sa ma ajutati cu niste informatii va rog mult?
As vrea sa va intreb care sunt atributiile unui inginer tehnolog, postul este la o fabrica de mase plastice, am aplicat fara sa-mi fac mari sperante insa am fost sunat pentru acest post, dar eu am studii superioare economice nu tehnice, in conditiile pentru post specifica doar studii superioare, nu cerea in mod expres studii tehnice...
oricum imi dau seama ca trebuie sa am habar de domeniu insa eu nu stiu si nu am experienta in mase plastice, eu am ceva experienta in domeniul economic, aprovizionare si industrial dar nu legat de mase plastice, dar cu toate acestea am fost sunat, nu stiu ce sa zic, are rost sa merg la interviu in conditiile acestea?
Si daca stiti sa-mi spuneti si cam care ar fi atributiile unei astfel de pozitii, stiu ca probabil difera in functie de fabrica si de domeniu de activitate dar orice informatie e binevenita
Va multumesc mult.

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Mai, daca aia te-au sunat sa te cheme la interviu e foarte interesant laughing adica ori nu ti-au citit cv-ul, ori nu le trebuie inginer tehnolog. in ambele cazuri mi se pare destul de grav pentru ei, inseamna ca-s complet pe dinafara saracii. Inginerul tehnolog, pe orice profil, in general se ocupa de tehnologiile de fabricare a produsului realizat in fabrica respectiva. Adica stabileste tehnologia, modul de fabricare, procesul tehnologic - in ce ordine pune plasticul, cand pune culoarea, cat se tin in forme sa se intareasca etc. in cazul de fata. singur avarianta de mijloc ar fi sa le trebuiasca si economist si sa nu fi publicat anuntul sau sa nu-l fi vazut tu. eu zic sa mergi la interviu, ce mare lucru pierzi? la o adica macar castigi niste experienta de interviu si poate te si distrezi putin daca chiar nu au vazut ca esti economist. Acum stii cum e, ca la examene in fac, conditia absolut necesara (nu si suficienta) ca sa iei un examen este sa te prezinti la acel examen. Nu stii niciodata de unde sare iepurele, nu? Daca te intreaba ce cauti acolo daca nu esti inginer le spui ce-am zis, ca ai considerat ca au vazut ce esti si ca au nevoie de tine nu neaparat pentru inginer, si ca e grav daca nu stiu pe cine si de ce cheama la interviu, ii iei tu de sus. hai bafta, poate-mi spui cum a fost dupa aventura happy

| vasile09 explică (pentru mixxjim):

Mersi de raspuns si de informatii, cred ca o sa merg totusi la interviu, e luni interviul dar eu trebuie sa incep lucrul tot luni in alta parte, la o firma de IT dar cred ca aman pana marti lucrul, postul l-am obtinut saptamana aceasta inainte sa ma sune cei de la fabrica, oricum luni era vorba sa mai imi zica ceva detalii, sa semnez contractul si sa duc acte de angajare, dar nu cred ca se supara daca aman o zi inceperea lucruluitongue de asta am stat in dubii daca sa merg sau nu la interviu, se suprapune cu prima zi si in plus nu stiu daca au citit ei cu atentie CV-ul desi nu-mi dau seama cum au putut sa nu vada ca scrie ASE, in cazul in care e o confuzie,
si eu am ramas surprins ca m-a sunat, eu am aplicat pe bestjobs la multe joburi si chiar nu mi-a pasat ca unele nu se potriveau cu studiile mele si erau de ingineritongue ei trebuiau sa vada ca am terminat academia de studii economice, am terminat informatica economica, bine ca tot economist sunt dar cu specializarea de info ec dar oricum eu nu am habar de tehnologiile industriale folosite in mase plastice, am ceva habar de cele din metalurgie, o pasiune mai veche de-a meatongue, acolo am putina experienta si ceva cunostinte teoretice, ma descurc pe partea economica si de IT avand putina experienta in aceste domenii, aceste informatii fiind si in CV dar ei poate ca au nevoie in departamentul economic sau, altfel nu-mi explic cum de m-au sunat...