| Neena a întrebat:

Salut am nevoie de un mic ajutor, doresc sa-mi continui studiile la colegiu de medicina si farmacie din Chisinau as dori sa stiu la care specialitati primesc elevi dupa 9 clase? Admiterea se petrece pe baza de concurs deci care e formula de calcul a notelor?

Răspuns Câştigător
| olesi4ka a răspuns:

Si anul acesta se mai perece admiterea dupa clasa 9 doar la calificarea asistent medical.Admiterea e pe baza de concurs si se incepe de pe 1 iulie.Este o formula cu note 0.6*media de la romina, matem, chimie si biologie+0.4*media examenelor.Succes eu tot acolo invat

| Neena explică (pentru olesi4ka):

Poti te rog sa imi scrii inca o data nu prea am inteles.

| olesi4ka a răspuns (pentru Neena):

Ce anume nu ai inteles?