| Adii_Adi_1993 a întrebat:

Salut.am niste dubii,deci mi-am cautat de munca si cum economia e la pamant in tara la noi, am gasit pe net un anunt, pentru mucitori necalificati in constructii pentru in anglia.anuntul a fost dat de o un barbat din Vaslui si sunea ca ii trebuie 3 baieti,asa,am sunat si parea destul de serios acel barbat, mi-a spus ca nu trebuie sa platesc nicio taxa, doar 48 de lei pentru niste acte, transportul este gratuit.si imi va mai oprii din salariu 24 de euro.Intrebarea mea este,ati patit asa ceva, credeti ca e serioasa treaba, nu ma voi trezii in Anglia ca ajung sa muncesc ca sa traiesc si sa nu primesc salariul? mentionez ca o sa am cazarea asigurata de el..ati patit ceva asemanator? astept sfaturi.

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Afla daca muncesti pe contract. Ceea ce ar trebui. Sa nu fie la negru. Afla cum este cu asigurarile medicale. Daca iti sunt platite sau nu. Si de asemenea afla care este salariul orar si unde este acel santier. Te uiti pe google map si street view si vezi cam care este distanta si chestii de genul acesta de la locul de cazare pana la santier (in mod normal ar trebui sa stai pe santier).
Vezi care alte costuri ascunse mai sunt (gen: caldura, incalzire, paza, etc) si cam cat costa un cos zilnic sau saptamanal pe acolo.
Apoi, faci suma si vezi clar.

| Sergiu_Yoana_1991 a răspuns:

Ai grija ca multe se intampla.Mai bine sa nu te duci ca nu are nici un sens cat iti cere cu toata treaba.Sotul verisoarei mele pleaca tot o data la trei luni si de fiecare data plateste 200-300 de euro actele si transportul.M-ai bine sa mai asteapta ca sigur iti vei gasi ceva de lucru.