| modal a întrebat:

Am o dilema: eu sunt la liceu, la specializarea filologie...dar eu as vrea o cariera in armata. dupa terminarea liceului as putea fi recrutat chiar daca nu am facut liceul militar?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se poate, in cl. a XII-a te duci la Centrul Militar Judetean, ei se ocupa cu recrutarea pentru scolile militare.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cu media corespunzatoare la inscriere, un bac.reusit si daca nu ai probleme cronice de sanatate, te poti inscrie la academia militara.

| mixxjim a răspuns:

La academia fortelor terestre din Sibiu, de exemplu, deci scoala de ofiteri, se da admitere la engleza, psihologie si romana http://www.armyacademy.ro/admitere/2012/metod_admitere.pdf sectiunea 3, art. 23. Informatii despre ce probe sportive se dau si multe altele despre admiterea in unitati de invatamant cu profil militar gasesti aici http://www.mai.gov.ro/Documente/Prima%20Pagina/Admitere%202012.pdf La academia de politie se da admitere la romana si istorie. Totul e sa iei bacul corespunzator si, mai ales, sa treci de probele sportive care se dau pentru admiterea pe la scolile militare, care nu sunt chiar usoare.