| DavidMichael1999 a întrebat:

Salut, am o intrebare... Daca faci liceul militar apoi intri la scoala de ofiteri-subofiteri ce grad primesti dupa termiinarea claselor? Sau la ce trupe intri (Armata romana sau la politie?)Daca intri la militari, la ce tip de forte intri?(Exemple-trupele terestre, Trupele aeriene, Trupele marine?)Va rog sa imi raspundeti (MULTUMESC ANTICIPAT)

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Colegiul Militar este o institutie de tip liceu in care gradele sunt onorifice si pentru ierarhizare. Dupa ce termini liceul militar poti merge la o scoala militara sau academie si poti iesi maistru-militar, subofiter sau ofiteri. La MM iesi MM clasa a IV-a. La subofiteri iesi sergent si la ofiteri iesi sublocotenent.
Daca intri la SGP (soldat-gradat profesionist) incepi de la soldat, apoi fruntas si apoi caporal de la clasa I la clasa a III-a.
La ofiteri este numai academie. La subofiteri si MM sunt scoli.

| DavidMichael1999 explică (pentru Salontanul):

Deci nu este necesar sa faci scoala de ofiteri/subofiteri pentru a fi maistru-militar? as vrea doa sa fac liceul militar si dupa acea sa intru direct la academia militara.Eu stiam ca pentru grad trebuie sa intri la scoala de ofiteri/subofiteri pentru grad (NU prea as vrea sa fiu pus pe campul de lupta sa am putin timp liber si sa am un salariu decent nu sa-mi rup spatele si sa fiu tratat ca un vierme... ) de acea voiam un grad ma avansat si ma interesez asa mult(stiu ca oricand o sa fie cineva superior mie care sa ma enerveze dar macar asa nu toata lumea imi este superioara si nu este pe mai mult de 50% risc sa mor. Infine mersi te voi num castigator mi-ai fost foarte de folos mersi mult

| Salontanul a răspuns (pentru DavidMichael1999):

De unde ai dedus ca nu trebuie sa faci scoala? Eu am scris clar; scoala pentru MM si Sof., academia pentru ofiteri. Pentru SGP nu se face scoala ci doar un curs.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca la SGP nu se merge cu Colegiu Militar ci din viata civila.