| bazgau a întrebat:

Buna ziua TPU! Ce ati alege intre politie si armata avand in vedere ca la politie ai putea sa intri la o scoala de subofiteri in timp ce la armata te inrolezi si dupa aceea faci o scoala de ofiteri. Sunt clasa a 12 si as vrea sa ma gandesc bine inainte de a lua o decizie. Multumesc Anticipat!

2 răspunsuri:
| gazaru a răspuns:

Mai bine la politie ca la armata e mai greu asa politist e cool

| alx1488 a răspuns:

1. armata nu mai e obligatorie (sa vn iei sa te ia cu forta.) trebuie sa iti doresti tu sa te inscri (pentru soldat dai niste examene : psihologic si sportiv ) daca iei examnele faci 4 luni si un pic cursuri si devi soldat sau caporal. dar gandeste-te ca esti soldat si vei avea o viata destul de grea! poti dupa 3 ani sa avansezi si sa dai la subofiteri (examen mate fizica +engleza)!
asa ca cel mai bine ar fi sa dai direct la o scoala fie ia de politie sau fie ea de armata (subofiteri sau maistri ) si de ce nu cel mai bine academie! happy