| Oltean_Sebi_1996 a întrebat:

Am o nelamurire mare. Anul acesta in martie am venit in Germania si am stat 3 luni, avem cont bancar eram bagat la primarie, totul era in regula. Datorita unor probleme familiare a trebuit sa plec acasa de urgenta dupa 3 luni. Ideea e ca acum m-am intors din nou( atunci cand am plecat m-am scos de la primarie, dar de la banca nu) astazi am mers acolo sa vad care e treaba si mi-a fost inchis pentru ca aveam 1, 40 euro datorie(am platit datoria, am inchis contul si am facut altul) intrebarea este daca pentru acesta faza, acesta mica datorie o sa fiu bagat in schufa? multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Din moment ce ti-ai achitat datoria nu ai de ce sa te temi. O datorie de 1, 40 euro nu te baga nimeni pe lista neagra, doar daca ai datorii la mai multe firme sa zicem (cumparaturi de pe net neplatite genul de plata rechnung, asigurari auto neplatite etc ) si atunci banca le poate, cat nici credit bancar nu poti lua pana nu le achiti pe toate.
Banuiesc ca te-ai scos si de la AOK!? caci daca ai lucrat in aceste 3 luni si ai plecat din Germania, angajatorul nu te scoate, tu trebuie personal sa mergi pentru a te scoate de la casa de asigurari, astfel ai bucuria sa iti vina facturi in Romania cu sume mari. Aok te gaseste oriunde ai fii prin Fortele de Munca din tara unde locuiesti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred ca stie cineva cum este in Germania. La noi, in Romania, suma minima este 100 lei. Pentru o suma asa mic nu cred ca este problema. Trebuia sa intrebi la banca.