| CattanyMihai778 a întrebat:

Vreau sa cumpar o casa batraneasca, cum pot verifica daca nu a fost pusa ca datorie-ipoteca la vreo banca? Din cate stiu pentru datorii la stat se verifica la administratia financiara de la primarie dar la banci cum? Sau asta intra in datoria notarului?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Singurul loc de unde poti primi informatii precise este evidenta de la Cartea Funciara (CF).
Mergi la sediul CF unde apartine localitatea cu imobilul in cauza si ceri un EXTRAS FUNCIAR INFORMATIV despre casa si terenul. Ar fi bine sa ai un extras CF mai vechi, in care este scris NUMARUL CF, respectiv NUMARUL TOPO (topografic), la care este facuta inregistrarea.
Daca nu dispui de numarul CF si Topo, atunci le poti cauta in cataloagele de identificare de la CF, dupa adresa.

Exista si posibilitatea ca imobilul /terenul sa nu fie trecut (inca) in CF, caz in care cei de la CF iti pot indica unde se afla informatii despre proprietate.

Important este ca NUMELE VANZATORULUI sa coincida cu cel din buletinul lui, adica el sa fie proprietarul UNIC. Daca nu, atunci nu are drept de vanzare si iei teapa!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ipoteca asupra unui imobil este inscrisa in CF, asa ca solicita un extras de carte funciara pentru informare la zi de la vanzator.
De altfel si notarul va solicita un extras CF pentru autentificare. Si pe acesta va fi inscrisa ipoteca sau si alte sarcini aspra imobilului, bineinteles daca exista.

| CattanyMihai778 explică (pentru Ioandelasal):

Ai spus: alte sarcini aspra imobilului,
in asta include daca nu cumva are vreun mostenitor, revendicare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Pot fi mai multe sarcini pe langa ipoteca, cum sunt dreptul de superficie, uzufruct, uz, abitație, servituțile în sarcina fondului aservit, privilegiile imobiliare, acțiunile privitoare la drepturile reale, sechestrul, urmărirea imobilului sau a veniturilor sale.

Bula
| Bula a răspuns:

Atat casa cat si terenul aferent trebuie sa fie inscrisa in CF (Cartea Funciara).
Cere extrasul recent de CF de la vanzator, prin care poate face dovada cu el este proprietarul si are dreptul sa vanda. La capitolul 3 ("Sarcini") figureaza eventualele ipoteci pentru care se garanteaza cu casa.
Poti cumpara casa si cu datoriile inscrise impreuna, caz in care valoarea ipotecilor inscrise la "Sarcini" se scade din pretul de cumparare, impreuna cu cheltuielile aferente stergerii sarcinii, iar tu platesti doar diferenta ramasa.
La fel se procedeaza (prin scadere) pentru orice datorie aferenta apartamentului (impozite, facturi neplatite etc.).

| CattanyMihai778 explică (pentru Bula):

Salut,am auzit diferite probleme cum ca cineva a cumparat casa si dupa un timp un mostenitor plecat din tara da in judecata ca ar fi si el mostenitor, diferite chesti in acest fel, unde se poate verifica sa nu ma trezesc si eu dupa un timp cu asa surprize, cumva la primarie-admin.financiara?

| CattanyMihai778 explică (pentru Bula):

Nu am inteles ultima propozitie:numele vanzatorului sa coincida cu buletinul...
Adica numele vanzatorului din buletin sa concida cu numele din cartea funciara?

| Bula a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Exact. Asta-i dovada ca el este proprietarul.
Daca nu coincide numele, atunci nu e proprietar.
Daca in CF sunt mai multi (co)proprietari, atunci el poate vinde DOAR partea lui (eceptie este doar cazul cand are mandat notarial de reprezentare din partea celorlalti co-proprietari.

| Bula a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Singurul loc de unde poti primi informatii precise este evidenta de la Cartea Funciara (CF).
Mergi la sediul CF unde apartine localitatea cu imobilul in cauza si ceri un EXTRAS FUNCIAR INFORMATIV despre casa si terenul. Ar fi bine sa ai un extras CF mai vechi, in care este scris NUMARUL CF, respectiv NUMARUL TOPO (topografic), la care este facuta inregistrarea.
Daca nu dispui de numarul CF si Topo, atunci le poti cauta in cataloagele de identificare de la CF, dupa adresa.

Exista si posibilitatea ca imobilul /terenul sa nu fie trecut (inca) in CF, caz in care cei de la CF iti pot indica unde se afla informatii despre proprietate.

Important este ca NUMELE VANZATORULUI sa coincida cu cel din buletinul lui, adica el sa fie proprietarul UNIC. Daca nu, atunci nu are drept de vanzare si iei teapa!

| Vântulalb a răspuns:

Nu. Ipoteca se inscrie in CF. Acolo verifici.