| Poplolo a întrebat:

Salut, am semnat si eu un contract temporar de munca cu o fabrica care produce sârmă si vreau sa renunț la acest job din motive de sănătate, contractul l-am semnat acum 2 zile. Aveti idee pot păți ceva daca nu vreau sa mai ma duc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti in perioada de proba iti poti da demisia cu o simpla notificare, nici macar nu-i nevoie sa o motivezi.
Daca nu ai perioada de proba poti sa-ti dai demisia pe motiv de sanatate.
Daca nu-ti dai demisia iti pot desface disciplinar contractul de munca, pe motiv de absente nemotivate.