| Eugeniusu a întrebat:

Acum o luna m-am angajat la o fabrica, am semnat contractul de munca pe 2 luni. Astazi am fost anuntat ca trebuie sa semnez prelungirea contractului, iar eu l-am semnat, chiar daca eu am lucrat doar o luna si inca nu imi expirase cele 2 luni de munca scrise pe contract anterior.
Deci, acum ca am semnat aceasta prelungire a contractului, daca vreau sa incetez munca la acea firma, cum trebuie sa procedez?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti dai demisia si mai lucrezi perioada de preaviz

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Foarte simplu, iti dai demisia!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei sa incetezi contractul, scrii o cerere de demisie si le dai preaviz, muncind conform legii, pana la incheierea contractului.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Muncind pana la incheierea preavizului, nu contractului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Da, ai dreptate!

| Eugeniusu explică (pentru darrio2007):

Si cat preaviz trebuia normal sa primesc?

| darrio2007 a răspuns (pentru Eugeniusu):

Conform contractului pe care l-ai semnat.

| Eugeniusu explică (pentru darrio2007):

Pai am semnat contractul definitiv, nu mai este valabil cel de 2 luni.

| darrio2007 a răspuns (pentru Eugeniusu):

Citeste in acel contract cum este stipulat. 20 de zile preaviz, lucratoare sau nelucratoare.

| csty45 a răspuns:

Faci o cerere de demisie!