| FuckingDog a întrebat:

Am semnat ieri un contract de munca si din cauza unor probleme apărute instant nu mai pot merge. As putea desface contractul de munca abia semnat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca esti in perioada de proba cu o simpla notificare, chiar fara demisie, daca nu ai perioada de proba cu o demisie.
Daca n-ai inceput inca munca nu te mai duci.

| FuckingDog explică (pentru Ioandelasal):

Perioada de proba 90 de zile. Trebuie sa ma intalnesc cu angajatorul sau il anunt pur si simplu? As avea vreo obligatie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru FuckingDog):

Nu este nevoie sa te intalnesti cu angajatorul, doar sa depui o notificare scrisa, conform art.31, alin.(3) din Codul muncii, rep. in 2011, citez:
"(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia."