| Chriss203 a întrebat:

Salut! Anul acesta termin liceul, sunt practic clasa a XII-a. M-am gândit să mă fac profesor, deși nu știu ce s-ar potrivi cel mai bine. Îmi plac matematica și chimia, în special. Totuși, nu aș vrea să mă limitez pe o singură specializare, așa că m-am gândit să aleg o facultate cu două ramuri comune, cel puțin. M-am gândit la Biochimie de la UniBuc și Inginerie Medicală de la Politehnica. Îmi poate oferi cineva pro/contra despre aceste 2? Nu cunosc persoane aici. Ideea e că nu mă pot decide, deși nici n-am acordat destul timp acestei perioade de gândire, să-i spun așa. Sunt genul de persoană căreia nu îi place să rămână fixată pe un singur drum.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa fii prof trebuie sa ai vocatie, chemare.
E mai mult despre a preda. Si nu despre materia care e predata.
Altfel o sa fii ca unu din profii aia la ora carora faci temele la alte materii.

Poti sa dai meditatii la colegi sau copii mai mici sa vezi cum te descurci si daca ai talent si chemare. Altfel las-o balta. Avem destui "profi" care ne-au nenorocit prin lipsa lor de talent si dedicare
Deocamdata nu esti stabilizata psihic pana la 25 de ani o sa iti mai schimbi parerile de cateva ori, de aici si poate oroarea de a sta pe acelasi drum

Orice meserie necesita timp, pasiune si dedicare, daca vrei sa o faci bine. Foarte rar gasesti pe cineva sa exceleze in domenii diferite. Pentru ca fizic nu ai timp
Cu cat faci mai multe in paralel cu atat mai putin bine le vei face pe fiecare in parte.
Profesor recomand sa fii cand o sa fii mai in varsta atunci cand ai experienta in campul muncii si dupa ce vei fi inteles si tu mai bine teoria si practica, astfel le vei preda elevilor ceva realmente util si ancorat in realitate.

Daca esti 50-50% decis pentru fiecare, atunci nu trebuie sa ai emotii ca vei alege ceva gresit, ba din contra orice vei alege va fi bun, avand la dispozitie doar informatiile din momentul actual.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt genul de persoană căreia nu îi place să rămână fixată pe un singur drum.
Dar nici nu poți merge pe două drumuri deodată.

| Chriss203 explică (pentru sadrian46):

Țin să vă contrazic. Exemplul este chiar un profesor de-al meu care, în timpul liber, este și psiholog. Și da, este licențiat în două domenii diferite.

| SharpEagle a răspuns:

Dpmdv biochimia e cea cu deschidere mai mare, e mai versatila. Are aplicabilitate in mult mai multe domenii decat ingineria medicala.