| Curios202222 a întrebat:

Salut. Anul trecut la Mapn armata erau niste posturi sau ceva de genul. 1200 + de locuri erau numai in Constanta si puteai sa te duci cu bac si fara bac dar cu bac aveai ceva avantaje in plus si as vrea sa stiu daca s-au scos deja sau inca nu s-au scos? Ca as vrea sa ma duc acolo. La acele posturi trebuia sa dau proba sportiva, o fisa medicala si un interviu de angajare. Fara proba la matematica sau engleza. Stiu ca anul trecut cam prin martie - aprilie s-au facut inscrieri pentru acele posturi.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Faci o cerere de angajare la Centrul Militar de acolo.

| Brizbriz a răspuns:

Utfg (use the FVCKING google)
https://www.google.com/search?q=mapn
rezultat:
https://www.mapn.ro/contact/
punem mana pe telefon si urlam la ei pana aflam tot, TOT, TOTTT ce ne intereseaza
greu?!?

| Aditu94 a răspuns:

Salut,
Daca iti doresti sa te inrolezi in cadrul armatei,trebuie sa mergi la centrul militar zonal din judetul de provenienta. In cazul tau, se afla laga UMC,iar dansii,te vor indruma. Cu ce te pot ajuta eu, ar fi ca : Daca vrei sa urmezi cariera de Soldat Gradat Profesionist, nu ai nevoie de Bacalaureat; Daca vrei sa urmezi cariera de Sub-Ofiter, Maistru Militar, Ofiter, vei avea nevoie de diploma de Bacalaureat ca sa poti Progresa. Durata de studiu la fiecare in parte ar fi : la SGP - 4 luni, Sub-Ofiteri - 1 an, Maistri Militari -2 ani si Ofiteri - 4 ani. Toate ca toate. orice inceput e greu, dar cu timpul ce inaintezi in cariera aleasa, te acomodezi, te adaptezi si progresezi treptat devenind cel mai bun. Prima data cand ajungi la CMZ, iti va da un document pe care vei avea in evidenta ce ai de completat la dosar, apoi dupa ce ai adus dosarul complet, vei fii programat la Spitalul Militar pentru Analizele medicale. Dupa ce ai terminat cu analizele medicate, vei fii programat pentru a sustine examenele de admitere: Psilogic, Probe sportive - traseul utilitar aplicativ si cel de rezistenta de 2km. Pana aici, toate categoriile de militari le pot sustine, singura categorie care nu va sustine examene de admitere mai departe, anume SGP-ii, sunt : examen matematica (M2 la scoala de maistri, M1 la Academie), examen la Fizica cu materiile din liceu 9-10, examen la Limba engleza cu teste grile si gramatica. Dupa ce ai trecut de aceste probe, in baza notelor si a punctelor acumulate la admitere, ti se va da in "buna" daca mergi mai departe s-au nu. Daca sunteti o "armata" de toroabe, cel cu media de trecere de la 6 in sus va fi admis, daca sunt o "armata de genii", selectia se va face incepand cu notele descrescator. Avantaje : salariu generos, contract de munca pe termen lung cu posibilitate de reinoire, zile de concediu platite, zile libere platite, zile libere dupa fiecare serviciu de 24h, serviciu in ture, bani de cazare, bani de echipament anual, tichete de vacanta in valoare de 2000 lei, drum decontat in vacanta..si asa mai departe. Oricum, mai mare mandria sa porti uniforma militara.