| alexandru1300 a întrebat:

Astazi am facut fisa medicala pentru angajare in armata si mi-a iesit glicemia 114, iar maximul admis era de 110, as vrea sa-mi spuna si mie cineva daca mai are rost sa merg mai departe sau nu. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si de oboseala.Asta nu este grav.Azi o poti avea de o valoare maine de alta.Conteaza si alimentatia.

| GabiiHaș a răspuns:

Cate dulciuri ai manacat cu o seara inainte :o?!

| Azµre a răspuns:

Refă analizele o să iasă normal. Glicemia diferă de la o analiză la alta în funcție de ce ai mâncat.

| alexandru1300 explică (pentru Azµre):

Poate sa fie si din cauza ca sunt obosit? De 3 zile dorm numai cate 3 respectiv 4 ore pe noapte. Multumesc pentru raspuns

| Azµre a răspuns (pentru alexandru1300):

Da mai ales, oboseala, stresul, ai putea discuta cu medicul de familie și va ști ce să faci în cazul acesta. Vezi de alimentație o cură de detoxifiere iarăși e bună, vorbește cu medicul se poate rezolva repede treaba maxim 1 sapt.

| manole1991 a răspuns (pentru alexandru1300):

Salut,imi zici si mie ce ai rezolvat cu analizele pentru armata?
si mie mi-a iesit azi la fel si nu stiu ce sa fac in continuare.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Stai linistit! stresul, oboseala si alimentatia din ziua precedenta influenteaza rezultatul! refa analiza si o sa ai valoare buna, dar odihneste-te intai si nu manca nimic dulce cu o zi inainte!
succes happy

| ToffyNR1 a răspuns:

Glicemia poate sa scada.Ca sa nu mai ai glicemie mare incearca sa nu mananci nimic seara si in special sa nu mananci carne, grasimi, etc.Fa analizele dimineata pe stomacul gol si te asigur ca o sa iasa perfect.Succes!

| Bogdan_Iancu_1998_OkMY a răspuns:

Uite,eu sunt diabetic de aproape 11 ani deci stiu cum sa treaba cu glicemia.Toata chestia e sa nu mananci carbohidrati multi in seara de inainte si in dimineata respectiva. Oboseala, stresul nu au treaba.Carnea,grasimile nu au carbohidrati ==> Nu afecteaza valorile glicemice. Daca mananci o salata si ceva carne ceva, o sa fii ok cu glicemia, poate chiar spre mica.