| doareustreet a întrebat:

Buna ce studii ce medie la liceu iti trebuie pentru a deveni politist si ce salariu ia

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conditie obligatorie este sa ai diploma de bacalaureat si media la purtare, pe timpul liceului, de cel putin 8. In rest se da examen de admitere, atat la Academia de Politie (pentru ofiteri), cat si la scolile de agenti de politie.
Salariul este in functie de gradul si functia pe care o obtii.

| William a răspuns:

Nu merita sa devii politist, e o meserie foarte urata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să urmezi cursurile liceale, să ai Diplomă de BAC şi apoi te poţi înscrie la Academia de Poliţie sau la Şcoala de Agenţi de Poliţie ( şcoală postliceală )!

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/

Mai sunt 2 Şcoli de agenţi de Poliţie :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

Toate cele bune.

| MihocBogdan a răspuns:

Din ce am inteles eu, ai nevoie ca media ta la bacalaureat sa fie de cel putin 7.
Apoi, trebuie sa dai niste probe in cadrul facultatii de politie la care vrei sa mergi.
O sa ai probe sportive si probe scrise.
La proba sportiva ai alergare de viteza, alergare de rezistenta, aruncarea mingii medicinale, iar la scirs ai gramatica limbii romane, istoria romanilor si gramatica unei limbi straine, la alegere.
Cat despre salariu, depinde. Daca mergi la subofiteri o sa fie mai mic, iar daca o sa mergi la Bucuresti, la Academie, o sa fie mai mare.