| razvanadriann a întrebat:

As dori sa stiu azi de la voi, cam cat de bine sunt platiti informaticienii sau cei care lucreaza in domeniul informaticii/tehnologiei, atat in tara cat si in "afara", in pofida faptului ca "urmaresc" un liceu Mate-Info (cl. X-a ), si mi-as dori sa stiu pe viitor ce as putea realiza.
Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

In Iasi cam 600 euro un programator bun

| IonutDX a răspuns:

Poti lucra pentru altcineva si sa fii platit si cu 500k $ pe an sau poti sa scrii propriul app pe care il vinzi si castigi milioane de $

rezultatul financiar depinde de ceea ce stii, poti sa stii foarte bine c++ si sa nu iti dai seama de ceea ce lipseste pe piata, marketing etc

poti invata c++ sau alte limbaje de programare fara sa faci (o) facultatea.

| razvanadriann explică (pentru IonutDX):

Wow, bine spus! Multumesc de raspuns.
Si da, ai foarte mare dreptate, un exemplu ar fi Minecraft, cine s-a gandit ca o aplicatie de aprox 600 Kb se va vinde cu 20 Euro pe net.
Multumesc de sfat din nou!

| razvanadriann explică:

Cu matematica mai greu, nu-mi prea place laughing insa la Info am doar 8-9-10 ^^.
Cu ce medii intri la o facultate de programatori sa zic asa?

| razvanadriann explică:

Nu e faza ca nu imi place doar ca acum ma pun din nou pe picioare cu ea. E destul de nefolositoare parerea mea, atatea prostii se invata in Romania incat nu stiu daca 50% din ele iti folosesc in viata cu adevarat.
Thank you bro'!