| Trickster a întrebat:

Sunt indecis in legatura cu facultatea pe care o voi urma dupa liceu. M-as duce la mate-info sau la politehnica. Ideea e ca vreau sa stiu ce ma va avantaja cel mai mult pentru a lucra in domeniul informaticii. Sincer, la politehnica nici nu cunosc profilurile prea bine. Vreau sa stiu din timp ce m-ar putea avantaja mai mult. Vreau sa decid cat mai repede ce trebuie sa invat deoarece timpul trece repede si va trebui sa ma pregatesc pentru admitere (sunt in clasa a 10 a)

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine ti a zis ca la mate info iesi doar profesor te a mintit grav...

| Speranta12 a răspuns:

Si apropo, daca intri cu medie mare la locurile la buget la facultate in Cluj si intri la un camin bun, o sa ai baie si frigider in camera. Frigiderul sigur o sa il ai in Cluj. Si o sa ai multe organizații studentesti cu oameni interesanti, care iti vor oferi evenimente faine, de dezvoltare si chiar oportunitati de carieră pentru studenti.

| cosmin1324 a răspuns (pentru Speranta12):

Iti trimit poza din camin din campusul Observator de la automatica si calcuatoare si iti arat ca nu ai frigider in camera, nu ai asa ceva la nici o facultate de stat nici la UTCN nici la UBB nici la UMF doar daca ai noroc sa ramana de la cei mai mari, cauta pe Facebook la campusurile de la UTCN si UBB si o sa vezi ca ca se cauta frigidere in prostie. La UTCN in Observator dupa cum am spus ai baie in camera, in Hasdeu nu ai. Ai doar o ghiuveta in camera cu oglinda si baia e comuna pe hol pentru tot palierul. Poate doar in Gheorgheni sau Economica sa fie dar acolo nu intra cei din anul 1, doar din anul 2 cu medie mare la facultate.

| Speranta12 a răspuns (pentru cosmin1324):

La Hasdeu au frigider in camera.

| Trickster explică (pentru Speranta12):

Sincer, nu cred ca mi-ar pasa prea mult de frigiderul din camera. Sunt caminist deja (încă din liceu) și înu mi-a trebuit. Ce-i drept, avem "mâncare" asigurata.

| TheDeathGrim a răspuns:

Dacă aș fi în locul tău, aș alege Politehnică, specializare: Automatică. Pregătire: Matematică(Algebră şi Elemente de Analiză Matematică) și Fizică. Se ține cont și de media obținută-n bac.

| cosmin1324 a răspuns (pentru TheDeathGrim):

Depinde mult de oras, eu sunt la automatica la Cluj si aici dai test doar din matematica (30 de exercitii in 3 ore) la Bucuresti din cate stiu e 15 exercitii de mate si 15 de fizica), dar da, automatica e un domeniu de viitor cu salariu mare. Celelalte domenii pe care le recomand sunt mate-info(Cluj si Bucuresti) si calculatoare(Cluj, Bucuresti si Timisoara poate chiar Iasi). Oricare din aceste trei domenii se bazeaza pe informatica, matematica si la profilele tehnice (automatica si calculatoare) mai bagi si inginerie: electronica, arhitectura calculatoarelor, modelarea proceselor etc.

| Trickster explică (pentru cosmin1324):

Ma intereseaza mai mult ce pot face dupa ce termin una din aceste facultati si cat de grea va fi materia. Sincer, sunt speriat de inginerie (nu prea le am cu fizica) si imi place mult mai mult partea de soft (stai la pc si lucrezi), dar mi se pare interesant sa studiez partea de hard. Ideea e ca mi s-a spus ca de pe mate-info pot iesi doar profesor si nu prea am sanse sa am o cariera foarte buna. Apropo, cat de scump e caminul in Cluj? Mi s-a tot spus ca, Clujul e un oras scump si nu am cea mai buna situatie financiara. Imi cam face cu ochiul UBB pe mate-info happy

| Speranta12 a răspuns (pentru Trickster):

O chirie la un apartament in Cluj poate fi si de 300 de euro si daca o imparti cu mai multi colegi, e mai mica. Dar caminul la Cluj este intre 170 lei si 200 si ceva de lei pe luna. Deci este foarte ieftin. Si mancarea e ca peste tot. Si ea e ieftina daca o cumperi de la supermarket si nu de la restaurant.

| cosmin1324 a răspuns (pentru Trickster):

Daca vrei la mate-info ubb o sa ai serios de invatat, eu sunt destul de bun la mate pot zice dar am intrat doar la taxa acolo, e o concurenta foarte mare(cam 1500 pe vreo 300 de locuri la info si mate-info dintre care vreo 40 se fura din start de olimpicii nationali la buget si inca vreo 200 la taxa pentru amblele specializari la un loc) plus ca ai subiect de admitere cu raspunsuri multiple gen poti avea mai multe raspunsuri corecte si e foarte usor sa gresesti. La UTCN la calculatoare faci cam aceleasi chesti ca la info UBB dar mai ai si alte materii(fizica, arhitectura calculatoarelor, electronica) deci e mai greu sa termini facultatea si faci 4 ani nu 3 ca la mate-info. La automatica denumirea programului este ingineria sistemelor automate si se ocupa cu partea aplicata a informaticii. Aici inveti sa programezi pe langa calculatoare(nu asa in detaliu ca la mate-info dar faci individual si compensezi daca asta te atrage mai tare) si alte lucruri mai practice din viata omului gen roboti industriali, drone, sisteme de comanda pentru masini autonome, tot felul de dispozitive care vor fi conectate in viitorii ani la internet si altele dar poti lucra si ca programator de aplicatii pentru calculator daca lucrezi individual. Aici dupa cum am spus ai examen de matematica care conteaza 60% pentru media de admitere si 40% nota de bac. In concluzie oricare din cele trei specializari o sa te pregateasca pentru domeniul IT, dar trebuie sa intelegi ca este foarte importanta munca individuala si implicarea. Referitor la camin, nu e scump deloc, la automatica si calculatoare dai 155 de pe luna si la mate info parca in jur de 140 dar ai baie pe hol nu in fiecare camerahappy si te descurci cu 800-1000 de lei pe luna daca nu esti foarte risipitor. Faza e ca trebuie sa prinzi caminul ca altfel e jale daca e sa stai in chirie pentru ca nu prea poti fara 2000 de lei pe luna luand chirie, utilitati, intretinere, mancare, jumatate de abonament la transport, cursuri si ce mai trebuie.

| Ineys a răspuns (pentru Trickster):

Daca tu consideri ca de pe mate-info poti sa iesi doar profesor si la inginerie ti-e frica de fizica, cred c-ar trebui sa stai departe de amandoua.

In domeniul asta nu e vorba de cat te invata facultatea, ci de cat te inveti tu singur acasa.
Intr-adevar, daca termini ingineria ai un orizont mai vast.
Nici la mate-info nu mori de foame. Daca esti slab te faci profesor, daca esti bun te faci programator.

Apropo, la inginerie faci fizica doar in anul 1 din cate stiu eu ( sau cel putin eu asa am facut ). Arunca o privire peste programa.

Totusi, sfatu' meu e sa te duci pe inginerie.

| Trickster explică (pentru cosmin1324):

Stau deja într-un cămin, iar toaleta pe hol nu ma deranjează deoarece toaletă pe hol am și la mine happy

| cosmin1324 a răspuns (pentru Ineys):

Fizica faci in primul an doar la Calculatoare dar mai faci dupa aceea si alte materii care se bazeaza pe fizica gen circuite analogice si numerice, masuratori electronice si senzori la calculatoare si la automatica ai electronica digitala, teoria sistemelor, electronica de putere asa ca ai destula fizica si in restul anilor. Bine ce-i drept doar partea de electricitate si electonica a fizicii dar daca nu ai habar de fizica e greu sa treci de primul an.

| Ineys a răspuns (pentru cosmin1324):

Stiu ca le faci si pe alea, dar nu e fizica pura. Partea grea e ca e tot teorie ce trebuie invatata, daca nu priceputa macar tocita, dar nu e imposibil de trecut daca iti dai silinta. In plus nici la mate-info nu e mai usor. Si acolo e destula teorie, care la fel ori tocita ori inteleasa, trebuie retinuta.

| Atlantic007 a răspuns (pentru Trickster):

Dacă nu prea le ai cu fizica, sfatul meu ar fi sa te orientezi către profile mai nontehnice.

| QWEFHJKOASDVHJOVASDFHJIODBASFV a răspuns:

Rasouns de calitate!