| ionutz2240 a întrebat:

Salut,as vrea sa aflu cat mai multe despre Facultatea de Pompieri din cadrul Academiei de Politie,Alexandru Ioan Cuza,de ex:
-In ce consta testarea medicala
-Cum este examenul psihologic(daca este complicat)
-Pe ce materii trebuie sa ne bazam
-Unde si cand trebuie sa te prezinti pentru inscrieri
-Si alte lucruri pe care le considerati importante
Dau Funda, multumesc frumos!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Proba medicala se desfasoara atat in judetele de domiciliu cat si in cadrul Academiei.In judet se face mai pe larg cu analize de sange, orl, oftalmologie, psihiatrie etc.In academie nu se mai fac analize de sange,este mai scurt, te verifica de platfus, iti asculta cu stetoscopul bataile inimii, te mai pune sa citesti ceva litere pe o planseta si cam atat cred. Daca vede ceva in neregula te trimite mai departe la o comisie de specialitate.
Examenul psihologic este pe baza de logica, atentie si tinere de minte. Exemple: 2, 4, 6, 8 ce cifre urmeaza pana la 14? Sau sa bifezi toate triunghiurile care au o codita in jos si patratele care au codita spre dreapta dintr-un lung sir de triunghiuri si patrate care au coditele in diferite pozitii. Etc. Nu este greu dupa parerea mea dar eu am facut cativa ani in fiecare an.
Subiecte: http://www.academiadepolitie.ro/......pieri.html
Inscrierea si dosarul se face la CMJ de care apartii. Vezi in orasul capitala de judet. Daca spuneai de unde esti iti spunea si unde sa mergi in luna Martie sau Aprilie. Suni la ei si afli: http://util21.ro/institutii/centre-militare-din-Romania.htm
Probe fizice: http://www.antrenoare.ro/......e-politie/
Mai citeste si pe pagina academiei:
http://www.academiadepolitie.ro/index.html
In rest, mult curaj. Eu am fost la armata si n-am considerat greu desi am fost 24 pe loc. Jumatate au cazut la vizita medicala. Examenele au fost mai complicate pe vremea mea. Succes!

| ionutz2240 explică (pentru Salontanul):

Multumesc foarte mult!

| Salontanul a răspuns (pentru ionutz2240):

Multumesc si eu!

| stefanradusr a răspuns (pentru Salontanul):

Sunt aceleasi probe sportive si la pompieri?

| Salontanul a răspuns (pentru stefanradusr):

Da. Sunt tot la ministerul de interne.