| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa dau la medicina si vreau sa imi dau transfer la stiintele naturii dar nu stiu fizica si matematica foarte bine. Pot spune ca sunt bun la biologie si la chimie dar nu si la matematica si fizica. Se merita sa incerc?

9 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Si acum unde esti? Specifica de la ce specialitate vrei sa pleci si poate primesti un raspuns bun.

| anonim_4396 explică (pentru GdX):

Profil uman

| GdX a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda...o sa iti fie putin greu, dar daca stii ca poti invata faci fata oriunde.

| neutrino a răspuns:

La medicina nu-ti trebuie multa matematica, si nici la "stiintele naturii".

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Dar fizica?

| Printesa10TM a răspuns:

Da, merita sa incerci sa te muti la SN. Vei da niste diferente. La SN se invata mai mult biologia si chimia, dar la fel de importante sunt fizica si matematica. Vorbeste cu diriginta si roag-o sa iti zica la ce dai diferente ca sa te apuci de invatat. Bafta!

| anaM2000 a răspuns:

Salutare! La medicina iti trebuie fie fizica si biologie,fie chimie si biologie,pentru admitere,dar nu stiu exact daca e la fel la toate facultatile, insa matematica iti va fi ceruta la bac. Dupa parerea mea, merita sa incerci, mai ales ca te pricepi la chimie, ceea ce pentru mine pare imposibila. Sper ca te-a ajutat raspunsul meu.Numai bine!

| FuturePlayerFootball a răspuns:

Daca vrei sa te muti la stiintele naturii de pe profilul uman eu zic ca nu este greu la celelalte materii in afara de biologie(anatomie, se face in clasa a 11a) si chimie( organica, se face in clasa a 10a si a 11a). La medicina iti trebuie Anatomie si Chimie Organia/Fizica(chestia cu fizica o elimini deoarece ai zis ca nu-ti place). Am un prieten care vrea sa dea la medicina si nu este bun deloc la matematica si romana, dar este foarte bun la Anatomie si Chimie Organica. El vrea sa dea la medicina si acolo nu se tine cont de media de la bac, deci iti zic, ceea ce mi-a zis si el, sa incerci sa iei bacul la romana si mate cu o nota cat de cat buna si sa te axezi pe Chimie si Biologie deoarece din astea dai examen si la admitere nu conteaza media de la bac doar in cazul departajarii, dar este foarte greu sa se intample. Si inca ceva din ce mi-a spus baiatul acesta, ca este bine sa inveti limba engleza deoarece merita sa pleci in alta tara deoarece sunt salarii mari care te pot ajuta chiar din prima luna sa-ti achizitionezi o masina si alte bunuri. Mult succes!

| Valeria_Ria_1999 a răspuns:

Buna,dupa cate stiu..sa poti intra la medicina trebuie sa stii anatomie care se face in clasa a 11 daca esti pe stiinte ale naturii.Parerea mea este ca o sa iti fie destul de greu. plus media de admitere trebuie sa o ai destul de mare, dar daca chiar esti sigur ca vrei sa dai la medicina si ai incredere ca vei reusi..eu zic sa faci ce simti.