| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o mare dilema si putin descurajata pot spune, eu sunt la uman la filologie si mi-am dorit mult inca de mica sa dau in medicina, nu am dat la stiintele naturii deoarece nu imi place matematica si fizica si tocmai de aceea nu am vrut sa ma complic cu ele considerand ca asa voi avea mai mult timp sa ma pregatesc la materiile de baza pentru medicina cum ar fi biologia si chimia, eu fiind la profil uman m-am gandit sa fac din clasa 11 meditatie la biologie si chimie, am spus ca sunt putin descurajata deoarece verisoara mea imi spune ca nu am nicio sansa sa dau la medicina deorece nu fac la scoala suficenta chimie si biologie, as pune ca este vorba si de putina invidie. Nu stiu ce sa fac, credeti ca meditatia ma va ajuta? Va rog sfatuiti-ma, vreau sa stiu daca imi voi duce pana la capat visul din copilarie? Sfatul vostru este foarte important pentru mine.

4 răspunsuri:
| cryssu2008 a răspuns:

Ce este mai important pentru tine, sa nu incerci si sa nu stii daca vei fi admisa la medicina(ramanand cu aceasta indoiala multa vreme ), sau sa incerci si sa te convingi singura de rezulatate? Eu zic ca daca acesta e visul tau, incearca sa faci tot posibilul sa ti-l indeplinesti. Faci meditatii, inveti din greu, transpiri... caci nimic nu este usor, si fara nu exista rezultate.

| Iuly006 a răspuns:

Eu sunt la profil stiinte ale naturii si pot spune ca nici mie nu imi place matematica si nici fizica dar cred ca daca nu iti place nu poti spune ca nici nu te poti descurca.eu la matematica ma descurc binisor si la fizica sunt chiar buna [desi nu prea imi plac]
cred ca meditatiile sunt pentru a invata mai bine materia de la acel profil dar nu si pentru "a intra mai bine in paine" [la profile umane materia este mai usoara pentru ca se dau doar date generale dar la stiinte ale naturi se discuta foarte mult]
daca asta doresti cu adavarat sa faci si esti sigura ca esti in stare eu zic sa te transferi la stiinte ale naturii.
ar trebui sa te gandesti foarte bine deoarece medicina nu este asa de usoara. discuta cu parintii si cantareste bine fiecare situatie.
multa bafta si te rog sa revi cu ce ai hotarat.
mult succes happy

| Bubu a răspuns:

Nu conteaza asa mult profilul d la liceu laughing pentru ca oricum dupa ce termini liceul te poti inscrie la ce facultate vrei, important este ca in clasa 12 sa iei bacul cu nota marewinking stai linistita :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista studenti la medicina care au venit de la profilul de filo si care termina cu bine facultatea.deci n-ai de ce sa-ti faci griji.