| Gigi1099 a întrebat:

Trec clasa a9-a la stiintele naturii si nu stiu ce fel de biologie, matematica, romana, fizica sau chimie voi face... Imi puteti spune cum va fi clasa a 9-a?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| CORGE20 a răspuns:

Buna! Eu tocmai am terminat clasa a 9 a, profil stiinte, si te pot ajuta cu niste lamuriri. Biologia pe care o vei studia este biologie vegetala si animala, adică vei începe, bineinteles, cu studiul celulei si al organitelor celulare. O sa studiezi clase, regnuri, filumuri etc. Si vei avea si o parte legata de mutatii genice/genomice/ cromozomale, in care vei invata despre trisomii, monosomii etc. adică despre boli precum Sindromul Down, Sindromul Pataus etc.
La fizica cel mai important capitol (il vei studia la finalul anului scolar) este optica. Pe lângă asta, pe parcurs mai studiezi principii ale mecanicii newtoniene, la inceput vei studia vectorii, produsul scalar, vectorial etc., despre energie(mecanica, cu cea potentiala si cinetica), si despre forte.
In ceea ce priveste chimia, anul acesta vei face chimie anorganica, vei studia atomii, ionii, legăturile ionice, covalente si vei mai recapitula multe notiuni studiate in 7-8. In plus, ar tb sa inveti despre starea de echilibru chimic, legături de hidrogen, forte dipol-dipol, chestii legate de reactivitatea chimica, despre combinatii complexe si altele. Am mai omis din ele, pentru ca nu mi le aduc aminte pe toate, dar in principiu asta vei studia. Succes! happy

1 răspuns:
| RainbowD a răspuns:

Salut.
1) Primii doi ani vei vace Biologie vegetala (plante si animale) iar urmatorii doi ani anatomie si genetica
2) Vei face matematica- stinte ale naturii (nivelul va fi unul mediu spre ridicat)
3) La romana vei studia operele de arta ale marilor autori/poeti romani
4) Fizica vei face numai pana in clasa a 10 cred, iar chimie primii doi ani chimie de care ati facut pana acum iar ultimii doi ani chimie organica. Daca vei invata la timpul ei materia nu va fi asa de greu. Mult succes.