| Razvan_1066 a întrebat:

Salut as vrea sa devin politist. dar nu care patruleaza cu masina si ingheata. un post mai bun. ofiter, subofiter. ceva mare in grad. ce sfaturi imi dati. apropo cine a terminat vreun liceu militar si imi poate spune cum e si la ce sa ma aspept m-ar ajuta enorm ( eu sunt cls a 8a din bucuresti ) astept!

Răspuns Câştigător
| MasQueNada a răspuns:

Rosinanta, daca nu te pricepi, nu vorbi, ca nu e asa cum spui tu.

Iancu, o solutie pentru a lucra in MAI, dar sa nu stai sa ingheti si sa patrulezi, ar fi sa mergi la Academia Tehnica Militara, care e chiar in Bucuresti. De acolo termini inginer (specializari: calculatoare sau transmisiuni) si vei lucra la birou, cel mai probabil. Atunci cand termini o scoala militara ai locul de munca asigurat, bineinteles, ma refer la scoli de agenti, maistri sau academii, cu liceul militar e alta poveste.

Pentru a lucra in MAI poti sa urmezi si Academia Fortelor Terestre (Sibiu), dar sincer nu stiu ce functii poti primi cand termini.

Din toate academiile iesi cu gradul cel mai mic de ofiter, cu posibilitatea de avansare in timp, adica sublocotenent(MApN)/subinspector(MAI).

Mai e si Academia de Politia, dar despre asta nu am eu destule informatii cat sa te pot ajuta.

Legat de informatiile despre liceu, poti sa-mi scrii un mesaj si te ajut cu tot ce vrei. Ceea ce e important de stiut, este ca din liceul militar nu iesi cu nicio specializare, chiar daca e liceu vocational, nu iesi cu niciun grad, nu-ti asigura intrarea la vreo academie, ci doar o pregatire destul de buna, atat fizica, cat si la materiile de admitere.

5 răspunsuri:
| Robert a răspuns:

Din scoala militara iesi pentru M.A.p.N iar din academia de politie iesi pentru M.A.I.O scoala militara indiferent de arma este foarte grea.

| PP_7691 a răspuns:

Daca asta vrei cu adevarat poti urma un liceu militar de profil.
la Buzau este un liceu al MI. dupa aceea o sa vezi singur ce faci.
o sa fi destul de mare sa hotarasti singur.
la Breaza este liceu. militar al M.Ap.N iar la Sibiu sint scoli militare tot pentru.M.Ap.N. succes! pp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai ce naibii sinteti batuti in cap? Cine crezi ca o sa numeasca un iesit de pe bancile scolii, fie el si sef de promotie, bute de teorie dar la capitolul practica afon?

| addiction_4360 a răspuns:

Academia de politie e foarte buna si iesi politist asa cum vrei tu.in plus ai si posibilitatea daca ai medie buna la admitere sa fii pe locurile de la drept si termini cu dubla licenta si de politist si in domeniu juridic.cu privire la liceul militar, poti incerca la breaza e foarte tare, am si eu cativa prieteni care au terminat acolo si desi la inceput e un picutz mai greu toti daca ar lua-o de la capat tot acolo s-ar duce...bafta!

| Alexandru0409 a răspuns:

Salut. Ce ai făcut pana la urma?