| Theghostmen a întrebat:

Salut! Un cadru militar(maistru, subofiter, ofiter) poate parasi garnizoana sa fara semnatura? Spre exemplu daca lucrez ca ofiter in Bucuresti pot pleca fara sa semnez in alt oras?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Ai un timp in care sa ajungi daca se da alarma. Acel timp poate fi (sa zicem) 3 ore. Daca pleci legal se prelungeste cu durata deplasarii din acea localitate in garnizoana in care lucrezi. Eu, de exemplu, am lucrat la Salonta. Aveam o ora sa fiu la unitate. Cand plecam Bucuresti (in misiune ca altfel nu aveam ce cauta pe acolo) primeam in plus 13. 12 ore le faceam cu trenul si din momentul ajungerii in gara Salonta mai aveam 2 ore. Daca mergeam la Oradea aveam in plus doar 1 ora pentru ca pana acolo, in conditii de trafic greu, faci 50 de minute. Deci trebuie sa te treci in registrul de parasire de garnizoana si sa fii dat pe OZU (Ordin de Zi pe Unitate).

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu este vorba de semnatura ta. Este vorba de semnatura comandantului de unitate, deci de aprobare. Comandantul de unitate poate sa semneze si daca zice: Nu aprob.
Aprobarile se dau si in functie de cate persoane sunt lipsa din garnizoana. In functie de tipul unitatii, procentul celor lipsa din garnizoana: concedii, permisii, invoiri este mai mare sau mai mic. De regula este de 15%.
Salontanul greseste cand spune ca se stabileste un numar de ore pentru intoarcerea in unitate in caz de nevoie.
Chemarea militarilor din concedii, permisii, misiuni, invoiri cu parasirea garnizoanei se face numai la alarmele de lupta, atunci cand se precizeaza acest lucru.
Cand esti in concediu, permisii si invoiri trebuie sa dai adresa unde te gasesti-pe zile- si mijloacele de anuntare.