| Ranger696 a întrebat:

As vrea sa stiu ce ar face un subofiter militar si ce ar trebui sa fac ca sa ajung subofiter dupa bacalaureat, ce salariu are un subofiter absolvit? Si daca vreau la trupele speciale ce ar trebui sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fa liceul civil si apoi dai la scoala militara (nu academie cum vorbesc "altii". Academia este pentru ofiteri doar. Subofiterul in armata are o gramada de atributiuni depinzand de arma de care aprtine. de exemplu cei de la logistica se ocupa de administrare si de bani. Cei de la geniu se ocupa de materiale explozive, si alte zeci de atributiuni. Cei de la infanterie conduc subunitati. Etc.Nu pot sa-ti explica daca n-ai facut armata pentru ca nu vei intelege. Militarii nu au salariu ci solda. Solda unui subofiter se compune din solda de functie, grad, norme si sporuri. Minim (cel mai mic grad) are 2018 lei la care se aduga gradul peste 300 lei, norma de hrana si de echipament si sporuri depinzand de unde lucreaza. Oricum trece peste 3.000 lei la inceput. Ca sa mergi la trupe speciale nu stiu la care. Trupe speciale sunt toti. Daca vrei la politia militara trebuie sa ai permis, sa faci o scoala militara si sa fii bun la lupte (arte martiale, box, etc) sa fii un bun tragator si sa fii rapid in miscari.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns:

Sterge raspunsul asta! S-a nu mai pui numarul la vedere! Nu se face asa ceva. De asta exista partea cu mesaje: https://www.tpu.ro/mesajele-mele
Vezi ca poti sterge raspunsurile de aici: https://www.tpu.ro/raspunsurile-mele/

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns:

Colegii mei de pe scarea blocului (un subofiter si un maistru) au 1200 si 1300 lei. Este vorba de cei ce am iesit la pensie acum 10 - 15 ani in urma. Un caporal de astazi are pensie de peste 3000 lei.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns:

Mai mari. Eu am (ca maior) o pensie mai mica decat un pompier (subofiter) de la MAI. Si poltistii o au cam la fel de mare pentru ca la trecerea in rezerva nu mai sunt agenti ci au grade ca si noi.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns:

Poti sa ma suni!

Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@DonnaAlba: Daca nu te pricepi nu da raspunsuri. Raspunsul tau este complet aiurea.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti face un liceu militar care te duce la Academia militara, dar trebuie sa ai note foarte mari, sa fii sanatos si apt sa sustii probe fizice si trecand cu brio de examenul medical.
Salariul in armata ca subofiter, este un pic mai mare decat a unui simplu muncitor, dar peste ani, va creste.

| Zaharia_Popa_1996 a răspuns:

Trebuie să mergi la centrul de recrutare zonală din județul/orașul tău și să te interesezi acolo, salariul e în jur de 3000 RON, la trupele speciale e mai greu, presupun că te referi la trupele speciale ale armatei, la centrul de recrutare îți oferă toate informațiile.Baftă mai departe! (un link care poate te ajută https://dmru.mapn.ro/pages/view/98 )