| Teemey a întrebat:

Salutari. Pentru a deveni subofiter in armata am inteles ca trebuie sa fi mai intai in armata. Exista alta modalitate sa devi subofiter fara a fi cadru militar? Iar daca nu, daca intru ca maistru militar mai pot da la trupele de operatii speciale? ( Care este diferenta de grad dintre un maistru militar si un subofiter? )

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu, dupa liceu poti urma o scoala de subofiteri/maistri militari.
Nu este diferenta de grad ci de pregatire si atributii.
Maistrul militar este echivalent subofiterului dar au atributii diferite, respectiv maistrul miliotar are atributii tehnice iar subofiterul atributii pe linie militara.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru a fi Sof. sau M.M. trebuie sa dai examen la Scoala Militara de MM si Sof. pe vremea mea era de 2 ani la Sof si 3 ani la MM. Cred ca si acum este la fel pentru ca fiul unui prieten a facut 2 ani la PF (politia de frontiera). Cadru militar esti daca ai unul din gradele prevazute in lege pentru subofiter, maistru militar, ofiter sau general. Uite si aici: http://www.dreptonline.ro/legislatie/statutul_cadrelor_militare.php
Inaintea de asta un om poate fi doar civil, soldat-gradat profesionist, elev sau student. Acestia nu sunt cadre! La trupele de operatii speciale sunt si SGP, si MM, si Sof, etc. MM militari sunt egali in grade cu Sof. dar au functiile mai mari si mai bine platite deoarece sunt considerati specialisti militari. Subofiterii sunt administratori.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Da! A fost (pentru nota 10) 1000 metri cu barem de 3.40, 100 metri cu 11 secunde, saritura in lungime 2.70m si tractiuni in brate 20.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Nu erau 2 Km la examen. Am avut 2 Km doar pe timpul facultatii. Nu mai stiu cat era dar cred ca undeva la 7 minute si ceva. Stiu ca era 8 minute si ceva pentrui nota 5.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Nu! pe vremea mea nu se trecea anul daca nu luai toate probele. Te dadeau afara. Am intrat peste 500 (numai la arma mea) si am iesit 420. Peste 100 au picat pentru diferite motive: proasta comportare, slaba rezistenta la efort, boli, picat la examene anuale, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Nu citesti ce ti-am scris? Am inrat peste 500 si circa 100 au cazut! La repartitie am fost 420.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

S-ar putea! S-au stricat toate.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Si armata, si viata de zi cu zi.