| anonim_4396 a întrebat:

Aveți idee ce facultate pot urma pentru a deveni toxicolog? (Ca optiuni am farmacia, politehnica pe chimie, politehnica pe inginerie medicala sau universitate pe bio sau chimie)
Sau orice meserie ce are ca baza una din stiinte precum biologia sau chimia, as vrea sa lucrez la anchete spre exemplu, criminalistica probabil se numeste.
Am inteles ca un toxicolog ar putea lucra in asa ceva.
Câteva sfaturi?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| xunshu a răspuns:

Buna. Ca sa lucrezi in criminalistica ar trebui sa faci masterul in criminaslistica. Si ca sa ajungi acolo iti trebuie facultatea de drept sau farmacie daca vrei pe acest domeniu.
Poti sa citesti mai multe aici: http://www.fasf.ro/? p=482

| anonim_4396 explică (pentru xunshu):

Observ ca nu e mentionata nicio facultate din Bucuresti(in afara de cea de drept)... sad

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu as zice biochimie (la universitate) apoi faci masterul in ce vrei tu ca toxicologie si alte specializari de genul nu exista practic in facultati ci exista doar ca materie si da, la toate aceste facultati mentionate de tine se face toxicologie ca materie (de obicei un semestru).

| Donsavas a răspuns:

Criminalistică sau farmacologie.

| Donsavas a răspuns:

Pentru a fi toxicolog, iti trebuie facultatea de farmacie, adică multa chimie si biologie de invatat!

| WhiteLife a răspuns:

Poți alege din cele pe care le-ai enumerat, dar îți trebuie master sau ceva mai departe (doctorat, cursuri etc).