| anonim_4396 a întrebat:

Salut... ca sa intru in armata imi trebuie BACul neaparat? Daca nu ca ce pot sa intru in armata... multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce vrei.
De ex. ca SGP te poti angaja cu 10 clase, pentru ofiteri, subofiteri si maistri militari este nevoie de diploma de bacalaureat si o facultate militara sau scola militara de subofiteri/maistri militari.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca soldat simplu ai nevoie de: 10 clase terminate si sa ai PESTE 18 ani.

| helpforyou a răspuns:

Sa faci armata sau scoala de subofiteri? Cu bac.

| anonim_4396 explică (pentru helpforyou):

Nu subofiteri ma refeream cum ar fi soldat daca ai nevoie de BAC mai exact SGP (soldat gradat profesionist).

| helpforyou a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci primii doi ani, asta inseamna fara bac.

"să fie absolvenţi cel puţin ai primilor doi ani de studiu din învăţământul secundar superior, în condiţiile prevăzute de Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare; "

https://www.recrutaremapn.ro/sgp.php

"nvăţământul secundar superior care poate fi:

învăţământ liceal, care cuprinde clasele de liceu IX - XII/XIII, cu următoarele filiere:
teoretică
vocaţională
tehnologică
învăţământ profesional, inclusiv profesional dual, cu durata de minimum 3 ani."

https://eurydice.eacea.ec.europa.eu/......on-tertiar