| FlorinFlow a întrebat:

Salut,

Care stiti pe ce baza se fac admiteri la academia de ofiteri/sub-ofiteri, dar si la academia militara de aviatie si la aviatie civila? Orice raspuns este binevenit...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Criterii de recrutare pentru subofiţeri

Pentru a participa la concursul de admitere în această instituţie de învăţământ, candidaţii trebuie să îndeplinească, cumulativ, următoarele condiţii:
să aibă cetăţenie română şi domiciliul în România
să cunoască limba română scris şi vorbit
să fie absolvenţi de liceu, cu diplomă de bacalaureat
să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ
să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere
să aibă capacitate deplină de exerciţiu
să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8, 00 (opt)
să fie declaraţi apt medical, fizic şi psihic
să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate
să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni
să aibă înălţimea de minimum 1, 65 m bărbaţii şi 1, 60 m femeile.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru Aviatie:
Criterii de recrutare

1. Sa aiba numai cetatenie romana si domiciliul stabil in tara;
2. Parintii sau intretinatorii legali ai candidatului, precum si sotia acestuia, cand este cazul, sa aiba domiciliul stabil in tara;
3. Sa fie apt medical si sa aiba o dezvoltare fizica armonioasa;
4. Sa nu fi fost condamnat penal sau in curs de urmarire penala;
5. Sa aiba un comportament moral in societate.
6. Sa nu faca parte din partide, organizatii si formatiuni politice, iar daca face parte sa declare ca, dupa admiterea in institutia militara de invatamant, va renunta la aceasta calitate;
7. Sa nu faca parte din organizatii aflate in afara legii (si sotia candidatului, cand este cazul, iar daca acesta nu a implinit varsta de 18 ani si parintii sau intretinatorii sai legali);
8. Sa nu apartina unor culte sau secte religioase care, potrivit legii, contravin normelor de pastrare a ordinii publice precum si celor care incalca bunele moravuri (si sotia candidatului, cand este cazul, iar daca acesta nu a implinit varsta de 18 ani si parintii sau intretinatorii sai legali) sau afecteaza desfasurarea profesiei militare;
9. Sa fi parcurs perioada instructiei de baza (primele 4 luni ale stagiului militar), pentru militarul in termen din M.Ap.;
10. Sa fie recomandat de catre comandantul unitatii (institutiei, formatiunii, etc.) militare in care isi desfasoara activitatea (numai pentru militarii in termen si militarii angajati pe baza de contract);
11. Sa nu fie asociat unic ori sa participe direct la administrarea sau conducerea unor organizatii ori asociatii comerciale, iar daca este intr-una din aceste situatii, sa se angajeze ca, dupa admiterea in institutia militara de invatamant, va renunta la aceasta calitate (se declara pe propria raspundere a candidatului, in cererea de inscriere);
12. Sa fie absolvent de invatamant liceal cu diploma de bacalaureat;
13. Sa aiba varsta de maximum 22 ani

Documente necesare intocmirii dosarului de candidat

1. cerere de inscriere tip;
2. certificat de cazier judiciar (nu se solicita absolventilor de colegiu liceal militar, promotia din anul respectiv si militarilor angajati pe baza de contract);
3. certificatul de nastere in original;
4. diploma de bacalaureat in original sau adeverinta din care sa reiasa ca este inmatriculat in ultimul an de liceu;
5. copie de pe cartea/buletinul de identitate (pentru candidat, parintii sau intretinatorii sai legali si sotie, unde este cazul;
6. fisa de examinare medicala (tip);
7. recomandare privind profilul psiho-moral si comportamental (fisa tip de la B.I.R. - numai pentru militarii in termen si militarii angajati pe baza de contract)
8. trei fotografii color, 3/4 cm;

| Sp1r1dushuPrizmat1k a răspuns:

Cam greu de spus

| DjGhizmo a răspuns:

Asta mai trebuie inca un cocalar care vrea sa devina ofiter

| BeluThomas a răspuns:

DjGhizmo haahahahah

| deadeaIarik a răspuns:

Intra pe militaryacademy.pro.md