| Departure a întrebat:

Cat de mult ajuta o diploma IELTS Academic pentru a studia si, mai tarziu munci in Uniunea Europeana?
Este recunoscuta in majoritatea domeniilor de activitate? Merita sa fac un efort financiar pentru a sustine acest examen?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, merita!
Eu si sotul l-am luat cand am emigrat, fiind proba obligatorie si eliminatorie din proces.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum am vazut... tu ai numai 15 ani, asadar, sanse sa ai nevoie de IELTS prea curand, nu ai, mai ales de cel academic, acre nu-i cerut copiilor de varsta ta.

| MPersephone a răspuns:

Da, merita. IELTS e acceptat la majoritatea universitatilor europene. Dar poate sa nu fie acceptat chiar peste tot. Eu am dat TOEFL pentru ca in toate universitatile la care m-am uitat era acceptat. De aceea cred ca mai bine intai alegi universitatea, apoi examenul cel mai potrivit. Dar merita, indiferent de sfera de activitate.

| Atticus13 a răspuns:

E destul de importantă dacă vrei sa pleci în alta țară, cel puțin de universitățile din afară este recunoscuta. Și diploma Cambridge de asemenea