| GabyDany a întrebat:

Salut,ce licee din Bucuresti imi recomandati?

As vrea sa fie de mate-info/mate-info intensiv INFO.

Cu mediile nu ma stresez, cred ca voi lua undeva la 8.20 romana si 9.50 mate.

am medii bune pe 5-8, peste 9.50.

Acum intrebarile mele sunt :

-Cine alege liceul, eu sau parintii? De exemplu daca eu vreau la liceul x si parintii mei la y, la ce liceu voi merge?

-Cum e la liceu,materia e foarte grea?

-Ce sa fac, eu am multi prieteni, dar la liceu nu vreau sa fumez si sa chiulesc pentru niste "prieteni" deci vreau un liceu serios dar nici chiar asa, o ora, 2 ore de chiulit, mai merge.

-niste sfaturi? cum sa ma comport cu profesorii sau ceva?

Sunt mai ciudat eu de fel, la scoala, mereu imi iau chitara si ma duc cu 2-3 prieteni si cantam prin pauze si mna,

dar cel mei important e, CUM E CU ALEGERILE PENTRU LICEU?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Veti alege impreuna, tu cu parintii tai. Fiind minor, daca nu reusiti sa ajungeti al un compromis, vei face, desigur, cum vor ei.
Materia la liceu e mai multa si mai grea decat la gimnaziu. Dar invatand mai mult si mai bine, nu o sa ai probleme.
Nu chiuli deloc, este urat si umilitor, arata proasta-crestere si lipsa de respect pentru tine, pentru parinti si pentru scoala. Invatatura este un privilegiu, fii fericit ca nu esti nevoit sa te trezesti al 5 sa ai grija de vaci si de porci, ca nu e razboi in orasul tau, ca nu rabzi de foame, ca ai hainele tale si nu esti nevoit sa imparti aceeasi pereche de ghete cu inca 3 frati. Daca intr-o zi ai paine, apa, un acoperis deasupra capului si haine, in ziua aia nu ai nici un drept sa chiulesti.
Nu trebuie sa te comporti nicicum, sa fii cuminte, foarte atent la ora, sa ridici mana la toate intrebarile, sa iti faci mereu temele si sa inveti toate lectiile.
Pentru un liceu de mate-infor intensiv mediile tale sunt cam micute, va trebui sa te multumesti cu un liceu din esalonul 2 sau 3. La liceele cu adevarat foarte bune, gen Mihai Viteazu, Sava, Lazar, Tudor Vianu, Spiru Haret, ai nevoie de o medie generala de admitere mult mai buna (peste 9, 60). Cu media ta, intre 9 si 9, 20, nu vei prinde probabil nici Cantemir, Moisil, Caragiale sau Creanga (care au medii intre 9, 30 si 9, 60). Poate Rosetti, Iorga, Neculce.

1 răspuns:
| MariaDenisa11 a răspuns:

Hei și eu am dat examenul anul ăsta și am luat 9, 60 și 8, 80. dacă ai media mai mare ca a mea îți recomand clar Viteazu. Treaba cu fumatul și chiulitul, nu depinde atât de mult de liceu, ci de cât de ușor te lași influențați. In fine, succes in continuare și Doamne să scadă mediile