| Catalin244444 a întrebat:

Salut, ce parere aveti de Facultatea de antreprenoriat, ingineria si managementul afacerilor? Ma pot angaja usor pe viitor? Ce pot sa ies?

2 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Salut. Hai să o luăm pas cu pas, logic, ca să înțeleagă toată lumea ceva din asta. În primul rând, utilizatorul care ți-a zis **Da te poti, este buna** nu îți poate da mai multe detalii pentru că nu are de vreme ce răspunsul ei/lui este o inepție.
1. **Ma pot angaja usor pe viitor?** Tu cred că nu ai citit bine cum se numește această facultate. Te sfătuiesc să mai citești odată. Facultatea de ANTREPRENORIAT, ingineria si managementul afacerilor. Tu aici s-ar zice că inveți cum să îți gestionezi propria afacere, nu cum să fii un lacheu mai bun pentru altul ca să iei un salariu.
2. Mi-ai putea spune că te poți angaja ca și manager undeva, este?! Aici te pot contrazice în multe feluri practice. Dacă te uiți puțin pe eJobs la 200 de posturi atât de manager cât și de simplu casier spre exemplu, o să vezi că toți cer experiență minim un număr de ani. Se cere experiență și pe un banal post de dispecer la Telekom, dar pe unul de manager. Ce știi tu să faci? Pentru că tu după 4 ani de facultate practic nu știi nimic. Nu te va lua nimeni să te pună la un loc de muncă bun de vreme ce nu cunoști decât o teorie generală paralelă cu realitatea.
3. Eu de meserie sunt manager de transport iar la ora actuală am propria afacere. În primul rând îți garantez că tu pe postul de manager de transport în firma mea sau în oricare alta nu te-ai descurca și nu ai fi angajat. De ce? Deoarece nu cunoști nimic și ai avea de recuperat vreo 10 ani de legislație rutieră a transportului în regim național și internațional. Deci ce să mai zicem să gestionezi și o echipă care se bazează pe tine să ai mai multă experiență decât toți la un loc. Iar asta este valabil în absolut toate domeniile de activitate.
Acum ce șanse de angajare reale ai tu:
a. Să te angajezi pe un post obișnuit alături de cei fără facultate dar cu **promisiunea** la interviu că ai șanse de avansare pe un post de conducere după o perioadă de câțiva ani până la niciodată, în funcție de rezultate.
b. Să obții un post mai înalt pe pile/șpagă iar cei care îți fac angajarea să trimită diploma ta mai departe ca să facă dovada că deși nu ai gram de experiență, ai făcut o facultate deci în teorie ești pregătit.
Altfel spus facultatea pe care vrei tu să o faci este la fel de utilă ca și cea de sport. Antrenor de fitness se face și ăla cu facultate, dar și ăla fără pentru că este legal.

| Catalin244444 explică (pentru siriusblack98):

Multumesc frumos pentru acceste detalii!
As avea nevoie de un sfat daca se poate? Spre ce facultate mi ati recomanda sa ma îndrept? M am gandit si la facultatea de drept dar am auzit ca degeaba o fac. din 2 motive.1. (pile ) bine in asta nu cred in totalitate... si am dolilea motiv este ca sunt prea multi Juriști... ce parere aveti?
Mi as dori o facultate care sa ma pot angaja imediat dupa terminarea acesteia fara probleme...

| Catalin244444 explică (pentru Catalin244444):

Al doilea *

| siriusblack98 a răspuns (pentru Catalin244444):

Bun, deci ca să scoatem elefantul din cameră cum s-ar zice, tu îți dorești un loc de muncă și nu propria afacere. Nimic greșit aici. În ce privește facultatea de drept, una din persoanele care lucrează pentru mine ca dispeceră, a terminat această facultate. Personal nu am întrebat-o de ce nu a profesat pe direcția respectivă deoarece nu îmi place să intru în viața oamenilor cu bocancii. Faza cu pilele este valabilă în toate domeniile atât la stat cât și la privat. Și eu am lucrat pentru alții și cunosc cum stă treaba. Eu pe tine nu te voi sfătui spre ce facultate să mergi pentru că trebuie să îți și placă un lucru dacă vrei să nu intri în depresie pe zi ce trece. Totuși ce îți voi spune este că principalele facultăți după a căror finalizare studenții promovanți sunt căutați pe piața joburilor sunt:
1. Medicina
2. Ingineria
3. Pedagogia
Adică cine are una dintre aceste calificări, garantat găsește de muncă mult mai repede decât ceilalți.

| Catalin244444 explică (pentru siriusblack98):

Sa excludem medicina ca e foarte mult de invatat si nu cred ca as face fața si pedagogia... cat despre inginerie m-am interesat. despre facultatea de inginer constructor imi poti spune ceva? Cat si despre cea de transport?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Catalin244444):

Cea de transport nu îți trebuie dacă îți dorești să ajungi manager de transport. Pentru a ajunge manager de transport trebuie să excelezi ca și coordonator mai întâi. Apoi faci cursul de manager cu diploma de BAC și gata. Ca inginer constructor se caută și se caută la greu atât în țară cât și în străinătate. Barem Emiratele Arabe se bat pe românii noștrii cu această calificare.

| Catalin244444 explică:

Salut! Imi poti da mai multe detalii?