| Dumitru_Dumi_1996 a întrebat:

Cine dorește să se facă reprezentant Oriflame și să câștige niște bani?
* Înscrierea nu costă nimic
Dacă ești minor te poți înscrie pe buletinul unui părinte
Ai numai de câștigat.

4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Cei ce comercializeaza produse "din usa in usa" trebuie sa aiba un PFA, osocietate inregistrate la Camera de Comert.Altfel,este considerata evaziune fiscala si raspund doar cei ce vand,restul de sefi se imbogatesc! Minorii,nu au voie sa fie angajati! Produsele, intai trebuie sa le cumperi tu, daca cineva comanda, dar daca nu-l mai vrea, ramai cu el!

| Dumitru_Dumi_1996 explică (pentru pietrean):

1 la mână vă rog să nu comentați dacă nu știți nimic despre Oriflame
2 la mână nu vând produse din ușă în ușă ci îi fac pe oameni să devină clienți direcți și astfel să cumpere mai ieftin produse(din nou se aplică punctul 1 de mai sus)
3 la mână nu sunt angajat cu carte de muncă, sunt doar un client(reprezentant pe limba ta)
4 la mână nu trebuie să cumpăr produsele ca apoi să le vând ci o persoană își comandă exact ceea ce are nevoie fără a fi eu nevoit să le cumpăr în prealabil.
O zi bună!

| pietrean a răspuns (pentru Dumitru_Dumi_1996):

Raspuns:
1.Stiu multe.
2."Door by door" adica pe romaneste, "din usa in usa" a fost o exprimare metaforica.
3."Clientul" doar cumpara, primind un bon fiscal, iar "reprezentantul unei firme" vinde produsele (dar poate cumpara si pentru el) doar cu factura.
4. Poate exista si posibilitatea de care ai vorbit(daca esti mai vechi si ti se acorda incredere), dar eu stiu sigur ca: o persoana cere produsele pe care le doreste, apoi reprezentantul le comanda firmei, le plateste si in momentul care le primeste si le da clientului, incaseaza suma respectiva.
5.La 60 ani, deci am trecut ceva prin viata si am cunoscut reprezentanti ai unor firme, care unii aveau PF si deci lucrau legal si altii...care nu! Odata ce nu exista o evidenta contabila legala (bon fiscal, aviz, factura), miroase a evaziune fiscala.
6.Sa-mi fie iertata intarzierea raspunsului, dar am fost in concediu, platit cu chitanta pentru factura emisa de agentia turistica.
O zi buna si tie!

| Dumitru_Dumi_1996 explică (pentru pietrean):

Posibilitatea despre care am vorbit eu exista pentru oricine. Inca de cand au inceput sa arate catalogul si sa factureze produse din el, persoana respectiva primeste, in functie de valoare comenzii o reducere(23 pana la 40 %) din valoarea comenzii.Banii care ii raman, dupa cum ai spus, ii poate folosi pentru a-si comanda produse sau ii poate folosi in alte scopuri in caz ca doreste sa ii economiseaza(u know what i mean.). Daca totusi considerati ca nu este ceva legal sau nu sunteti lamurit va invit sa ma contactati pe email(p. dumitru96@gmail.com) si o sa va lamuresc, poate o sa doriti sa castigati niste bani in plus! happy