| anonim_4396 a întrebat:

Cum este la facultate? Vreau sa merg la ASE si nu stiu daca pot face fata, cat de mult se invata acolo? sa fiu sigur ca pot face fata si nu o sa fiu nevoit sa renunt. Multumesc!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca pleci cu gandul asta e clar. laughing)

| Violleta2022 a răspuns:

La ASE se invata foarte mult si in special foarte multa matematica.
Daca nu esti bine cu nervii si nu esti pasionat de mate, alege o posliceala!

| Omis a răspuns:

In primul rand, trebuie sa mergi spre un domeniu care te pasioneaza, care te atrage intr-un fel. Nu fa o facultate doar asa, sa fie facuta. Degeaba intrebi tu cum e la ASE, pentru ca parerile poate ca vor fi impartite, unii s-ar putea sa-ti spuna ca materiile sunt ok si nu se invata mult sau nu e greu, altii s-ar putea sa-ti spuna ca nu sunt ok si ca ai ceva de invatat, asta depinde de capacitatile fiecaruia. Dar acum, daca e sa o luam logic, la fiecare facultate inveti, ca doar de aia vrei sa mergi in continuare cu studiile, pentru a te specializa pe un anumit domeniu. Si daca din prima pornesti cu stangul si te gandesti "of, daca n-o sa fac fata...", atunci, la fel vei gandi despre orice "daca nu pot, daca n-o sa fie ok, etc.". Trebuie sa ai putina incredere in tine si sa iti asumi alegerile pe care le faci, nu sa alegi in functie de parerile altora.
In concluzie, mediteaza putin, gandeste-te ce te atrage cel mai mult si indreapta-te spre acel domeniu. Daca consideri ca e greu, nu conteaza. Daca avem un vis, trebuie sa reusim sa ni-l implinim, indiferent cat de usor sau greu va fi drumul, pentru ca e vorba de visul nostru si trebuie sa luptam pentru el. Nimeni nu spune ca va fi usor, dar prin munca orice e posibil.

| aliipt99 a răspuns:

Eu sunt la Drept.Este foarte lejer, dar cand vine sesiunea...e vaide noi. Orice facultate este dificila. Depinde de tine.
Mie mi-a placut foarte mult domeniul asa ca ma bucur de alegerea facuta. Daca alegi ASE trebuie sa te duci cam mereu la facultate, or sa fie profi care o sa va treaca la tabla sa faceti exercitii in fata grupei, o sa va asculte, or sa fie altii care vor de la voi doar niste proiecte si gata. Iti dai seama ca se invata foarte mult la ASE poate nu la fel de mult cum am eu la Drept dar este o diferenta...eu pot lua cartea in mana; o citesc de 2 ori si tot mi-a ramas ceva pe cand tu daca nu te duci la orele de microeconomie, mate si ce mai faci. pierzi din materie si o sa ti fie foarte greu.Cunosc o tipa care mi-a fost colega de apartament.A fost la mate-info la cel mai bun liceu din oras. A intrat la Finante Banci si a fost doar de 2 ori tot semestrul.Are restante la toate materiile.De ce!? Pentru ca trebuie sa ti placa cu adevarat! Nu e de joaca...Trebuie sa te gandesti ca asta vei face toata viata.