| fearlessss a întrebat:

Salut,

Cum se procedeaza daca vrei sa lucrezi ca profesor? Adica unde te uiti de posturi libere? Pana acum pentru joburi in it am folosit linkedin, ejobs, bestjobs, dar nu am vazut sa fie acolo puse posturi pentru profesori. Trebuie mers la scoli si intrebat, nu se poate gasi pe astfel de site uri?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Pai pentru a deveni profesor e cale lungă.
După ce termini facultatea (doar cele care au specializări acceptate pentru modulul psihopedagogic —nu știu dacă au toate)
Apoi trebuie sa dai titularizarea ca sa poți primi dreptul de a preda(mi se pare că trebuie să dai titularizare pe materia pe care vrei sa o predai),apoi trebuie sa ai definitivatul (adică alt examen) pentru a putea profesa ca profesor,cu titularizarea ești doar suplinitor,daca nu mă înșel,adică ești profesor înlocuitor,nu ai drepturi depline.
Mă rog, procedura e mult mai complexă decât pare la prima vedere și sunt mai multe aspecte de menționat, o să las niste articole sa citești.
Dar cert e că nu găsești posturi pe net, pentru că, din câte știu eu, posturile se dau sub forma de concurs la școala care are nevoie de profesori.
https://www.portalinvatamant.ro/......11893.html

Sper că ți-am fost de folos!

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie modulul pedagogic, cel putin 3 ani de abstinenta sau sex nereusit, familie cat mai incuiata, 0 experienta in sectorul privat si ceva neamuri care sa-ti dirijeze spaga spre minister.
Fara astea in CV, iti iau altii locul.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ai pile intr-o institutie de invatamant?
Daca nu, o sa gasesti greu un post liber in ludetul tau. La oras, deja sunt ocupate mai mereu de cei care au pile. Cel mai probabil, o sa prinzi locuri libere la sate sau comune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa termini facultatea și apoi sa dai titularizarea și definitivatul! Din păcate acum cu pilele și relațiile îți va fi cam greu sa obți un post!

| BiblioCat a răspuns:

Pentru post la școlile de stat, e mai complicat. Trebuie să fi absolvit și modulul psihopedagogic, nu doar facultatea, trebuie să dai un examen de titularizare și cu nota de acolo să mergi la o ședință unde se repartizează locurile în funcție de nota de la titularizare. În funcție de ce fel de posturi sunt disponibile, titularizarea poate însemna doar post de suplinitor. Toate astea se publică pe site-ul Ministerului Educației, nu sunt de nivel local.

La școlile private/ internaționale recrutările se fac mai ales vara (pentru următorul an) și uneori și primăvara (dacă pleacă cineva în timpul anului). Nu e necesar modulul psihopedagogic și afișează anunțurile, de obicei, pe LinkedIn, eJobs, BestJobs etc. Școala unde am lucrat eu publica anunțurile pe tes.com, pe propriul website și pe LinkedIn-ul lor. Nu strică un „cold application" pe la școlile private, poate reușești să-i convingi să te angajeze măcar teaching assistant pentru anul ăsta, iar de la anul renegociere pentru un post full.

| fearlessss explică (pentru BiblioCat):

Am facultate si modulul psihopedagogic, doar nu stiam cum se procedeaza mai departe