| Ovidiu36 a întrebat:

Salut daca am 17 ani pot sa plec in alta tara ex Anglia sa muncesc pe timpul veri adica sezonier?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa pleci numai cu declaratia notariala a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci si indica un insotitor major (daca nu mergi insotit de ambii parinti) si daca ti-ai gasit acolo un loc de munca.

| Eduaard a răspuns:

Ca să muncești cu acte în regulă trebuie să semneze și părinții.

| ØverTheRainbøw a răspuns:

Ai nevoie de un adult, de preferat tata sau mama.

Sa gasesti pe loc ceva de munca acolo e greu, deci trebuie sa fi sigur ca ai pe cineva sa te ajute

Deci daca o sa ajungi acolo, la vama o sa primesti cateva intrebari iar tu trebuie sa spui ca "ai venit in vizita sau in vacanta" dar in niciun caz "sa muncesti"

La aceeasi varsta ca si tine am inceput si eu munca, tot in Anglia..si eu cam asa am facut un an de zile ca sa stau acolo