| alex癌 a întrebat:

Buna Ziua. PLECARE ANGLIA VIZA?
Eu pe 03.07. 2016 vreau sa plec in Anglia si am inteles ca a iesit din UE
Ce imi trebuie acuma ca sa pot pleca in Anglia? Am inteles ca imi trebuie viza cum pot sa obtin?
Mentionez ca vreau sa muncesc in ANGLIA

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai inteles ca intro saptaman nu se implementeaza iesirea din UE... treaba asta va dura luni intregi si probabil nici nu ma fi nevoie de pasaport, cum nicio tara europeana nu cere (exeptand Rusia, Ucraina si Turcia)

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Momentan a fost doar un referendum, mai dureaza luni de zile pana sa se implementeze toate procedurile, si probabil libera circulatie va ramane. Daca te duci sa muncesti legal nu vei avea nicio problema

| Anonimuserr a răspuns:

Nu a ieșit din UE încă. A fost doar un referendum. Referendumurile sunt consultative. Urmează ca ambele camere ale Parmaentului Britanic să voteze dacă vor ieși sau nu. Deși mă tem că da. Marea Britanie va ieși peste 2 ani din UE și nu acum imediat.

| alex癌 explică (pentru Anonimuserr):

Dar adineauri a dat la tv ca a iesit din UE

| Anonimuserr a răspuns (pentru alex癌):

Nu a ieșit! Așa s-a votat că a părăsit UE. Într-adevăr cetățenii Britaenici au decis să iasă dar asta se va întâmpla peste 2 ani. Va fi un SUMMIT UE pe 28.06 unde se va discuta despre acest vot și ce urmează să se întâmple în viitor. Eu nu cred că trebuie viză, poate în statele care nu sunt în UE.

Momentan tot în UE este așa că stai liniștit.
Vezi aici informații cu privire la condițiile de muncă din UK.
https://londra.mae.ro/node/804

| Anonimuserr a răspuns (pentru alex癌):

Vezi aici că sunt informații oficiale și nu minciuni.
Deci pentru cine dorește să rămână o perioadă lungă de timp acolo pentru a munci etc.
Citez
,, Regim de şedere

Cetăţenii români au drept de şedere pentru o perioadă de până la trei luni pe teritoriul Marii Britanii, fără nicio condiţie sau formalitate, cu excepţia cerinţei de a poseda o carte de identitate valabilă sau un paşaport valabil.

Dreptul de şedere poate fi exercitat pentru perioade mai mari de trei luni dacă cetăţenii Uniuni Europene se află într-una din situaţiile prevăzute în continuare:

sunt angajaţi sau exercită o activitate independentă;
sunt în căutarea unui loc de muncă;
dețin resurse suficiente pentru ei şi pentru membrii familiilor lor, astfel încât să nu devină o povară pentru sistemul de asistenţă socială în timpul perioadei de şedere şi posedă o asigurare medicală cuprinzătoare;
sunt înscrişi la o instituţie privată sau publică, acreditată sau finanţată de către autorităţile statului gazdă, cu scopul principal de a urma studii, inclusiv de formare profesională, şi asigură autorităţile competente, printr-o declaraţie sau altă procedură echivalentă, că posedă suficiente resurse pentru ei înşişi şi pentru membrii lor de familie, astfel încât să nu devină o povară pentru sistemul de asistenţă socială în timpul perioadei de şedere;
sunt membri de familie care însoţesc sau se alătură unui cetăţean al Uniunii care îndeplineşte condiţiile menţionate anterior.

Documentul european care poate fi emis cetăţenilor români care şi-au exercitat dreptul de şedere în Marea Britanie pentru o perioadă mai mare de trei luni este Certificatul de Înregistrare. Acesta se poate obţine (însă nu este obligatoriu) prin completarea formularului EEA disponibil pe website-ul Guvernului britanic.

Informaţii detaliate privind exercitarea dreptului de şedere pe teritoriul Marii Britanii şi procedura de înregistrare a cetăţenilor din statele membre ale Uniunii Europene și a membrilor de familie, sunt disponibile pe website-ul Guvernului britanic."

| Bula a răspuns (pentru alex癌):

La ce tv te uiti?
Ori au mintit, ori n-ai inteles despre ce e vorba.
Ma tem ca a doua varianta este valabila.

| alex癌 explică (pentru Bula):

Nici una mi-a zis un prieten laughing

| alex癌 explică (pentru Anonimuserr):

Am un prieten in Londra si care pe 30.06. 2016 vine in Romania si pe 03.07. 2016 pleaca inapoi in Londra dar tot cu mine dar el nu are pasaport eu amEste riscu ca pe el s nu il primeasa ca nu are pasaport?

| alex癌 explică (pentru suntserios):

Am inteles dar mai bine fac pe prostu laughing ca sa fiu sigur.Si va dau un sfat la toti daca vreti sa mergeti in Anglia acuma ai nevoie de pasaport ca sa iti faci card nambar si inca un act ca sa poti munci legal, daca vrei sa muncesti legal

| suntserios a răspuns (pentru alex癌):

Nu ai inteles ca intro saptaman nu se implementeaza iesirea din UE... treaba asta va dura luni intregi si probabil nici nu ma fi nevoie de pasaport, cum nicio tara europeana nu cere (exeptand Rusia, Ucraina si Turcia)