| DanielDanny a întrebat:

Daca am semnat un contract cu o companie de publicitate pe 1 an mai sunt incadrat ca somer sa pot face un curs de calificare?
La compania de publicitate am inteles ca voi fi chemat ocazional in weekenduri, deci nu e un venit stabil pe care ma pot baza!

4 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Nu are nicio legatura.Cei cu publicitata nu te vor declara ca angajat deoarece vor trebui sa plateasca.

| DanielDanny explică (pentru Panamax):

Trebuie sa iau adeverinta de la ajofm, banuiesc can daca au anuntat acolo o sa apar ca angajat in baza lor de date!

| Raducons a răspuns:

Daca este cu contract de munca nu mai figurezi ca somer

| DanielDanny explică (pentru Raducons):

Nu stiu ce fel de contract este, e pe un an, cred ca eu un contract de prestari servicii.