| Andrei9923 a întrebat:

Daca dau la facultate la tehnica dentara si nu sunt admis pe locurile disponibile, tot o sa intru insa platesc taxa? Sau in toamna trebuie sa ma reprogramez pentru a 2a oara? Cineva care stie? Multumesc

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Nu știu pentru care din centrele universitare vrei să aplici dar știu că la majoritatea sunt puține locuri.
Când te înscrii trebuie să bifezi pe fișa de înscriere că ești dispus să optezi și pentru un loc cu taxă.
Se dă admiterea, se face ierarhia și vezi cam pe unde ești. Mulți care pot opta pentru un loc cu taxă se vor retrage pentru că ori nu își permit, ori cine știe ce motive. Tu trebuie să plătești prima tranșă și așa ai locul asigurat. Nu trebuie să te mai reprogramezi în toamnă! De obicei în toamnă locurile sunt pentru cei care vor să facă a doua facultate sau în caz că nu se ocupă locurile în vară.
Multă baftă!

| WhiteLife a răspuns:

Daca esti admis, trebuie sa comfirmi locul (va fi o lista si vei vedea daca esti la buget sau nu). Dupa aceasta tura de confirmari, unii s-ar putea sa ajunga la buget (de exemplu, daca esti primul, sau printre primii la taxa si cativa de la buget renunta -poate au mai dat o admitere la o alta facultate si au intrat si o prefera pe aceea-), dar sunt destul de mici sansele. Daca nu confirmi locul, nu intri. In toamna, se va mai da o data admiterea, doar daca nu se ocupa toate locurile (de multe ori in toamna sunt locuri doar la taxa) si tot asa, dai admiterea, o iei, confirmi locul, esti primit.

| andreea567890123 a răspuns:

Depinde. Cazi la taxa doar daca ai medie si de taxăwinking. Ca doar cu 3.50 de ex n ai cum sa intrii la taxa e prea putin.