| Derude a întrebat:

Acum termin liceul si m-am gandit sa ma duc in Anglia pentru o perioada ca sa imi strang niste bani, dupa care sa ma intorc acasa. Fratele meu mi-a spus ca as putea sa lucrez ceea ce face el, adica dispecer / coordonator transporturi, si are un salariu bun. El a zis ca treaba asta o pot face si fara studii superioare. E adevarat? A zis ca ma invata el meseria, ar trebui sa il ascult sau sa plec si sa strang niste bani? Sunt foarte confuz, va rog ajutor.

5 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Eu una, tot nu am inteles care iti este confuzia.
Drama care se ridica pentru majoritatea cand au un plan de genul acesta este ce se intampla cand ajungi acolo. Multi nu s-ar descurca in privinta chiriei, cheltuielilor, mancarii, persoanelor apropiate, ar trebui sa-si faca relatii de munca s-a.m.d. Pe tine ce te opreste?
De ce esti confuz? Ca nu stapanesti engleza? Ca nu iti incepi facultatea? Ambele dileme au solutii. Engleza o vei stapani destul de bine cand va trebui s-o folosesti in fiecare minut, iar facultatea se poate amana.
Daca asta iti doresti, poti s-o faci, iar fratele tau nu cred ca ar avea un plan malefic care sa implice a te pune la cersit. Fii deschis oportunitatii!

| Derude explică (pentru Lostlyric):

Daca plec in Anglia, stau la verii mei, deci impartim chiria la 3, iar cu engleza ma descurc, problema e ca fratele meu de obicei vorbeste mult si fara sa gandeasca si poate pur si simplu sa imi dea sperante desarte, de asta sunt confuz. Adevarul e ca pot si dupa ce ma intorc, sa apelez la fratele meu.

| Lostlyric a răspuns (pentru Derude):

Bun, simplificam totul. Din ce am inteles, tu vrei sa mergi in Anglia pentru a castiga ceva bani si a-i strange. Nu pentru a face cariera.
Ai veri in Anglia, ai frate in Anglia, ai unde sa stai in chirie, cu engleza te descurci, liceul l-ai terminat. Prin absurd, chiar daca fratele tau te minte, ai multe sanse sa-ti gasesti un loc de munca si sa te descurci un timp in Anglia. De ce nu ai pleca? Gandeste-te mai bine daca asta e ceea ce-ti doresti sa faci si daca asta vrei sa faci, fa-o, ca riscuri sunt putine.
N-ai idee cati oameni cunosc care au plecat in Anglia neavand nici macar liceul terminat, cu putini bani de buzunar si fara a sti daca se vor descurca, neavand cu cine sa stea in chirie. Si totusi, ca au facut curat pe o plaja sau ca au fost gunoieri sau dadace sau vanzatori, s-au descurcat. Nu este o regula, dar tu ai MAI PUTINE riscuri decat au avut aceste persoane si mai multe avantaje puse pe tava. In locul tau, m-as duce!

| Derude explică (pentru Lostlyric):

Fratele meu e in Romania, asta este problema, nu stiu daca sa aleg sa raman aici sau sa merg acolo

| Lostlyric a răspuns (pentru Derude):

""m-am gandit sa ma duc in Anglia pentru o perioada"
"nu stiu daca sa aleg sa raman aici sau sa merg acolo"

Hotaraste-te ce iti doresti, in primul rand.