| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Daca urmeaza sa ma angajez la un nou job, pot sa imi folosesc zilele de concediu ramase pe post de preaviz?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Dacă se aproba concediul, da puteți în timpul acestuia sa depuneți demisia și zilele din concediu sa fie luate în considerare ca făcând parte din preaviz.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti demisiona si cu demisie la zi cu acordul ambelor parti.
In felul acesta, nu mai stai in preaviz iar angajatorul este obligat prin lege sa iti plateasca zilele de concediu neluate, pe perioada lucrată.

| SuperCoolDude a răspuns (pentru darrio2007):

Nu se platesc zilele de concediu la aceasta firma la care lucrez.
Si din moment ce nu se platesc, as putea sa folosesc liberelel/zilele de concediu pe post de preaviz. Am vrut sa ma asigur ca se poate